The Satanic Temple 2019 Yıl Sonu Bülteni

Hey! Bugün bir çeviri ile karşınızdayım. Satanizm'in adını ABD'ye ve tüm dünya gündemine duyurma konusundaki en çalışkan Satanist Organizasyon olan The Satanic Temple'ı seviyorsunuzdur umarım. Ben kendilerine bayılıyorum. Günü ve günceli iyi okuyup, bunun üzerinden Şeytan figürünü kullanarak ülkedeki laik olmayan tüm konularda laikliğin sağlanması için mücadele ediyorlar. Tek hedefleri bu değil ancak birincil istekleri bu. Dinsel özgürlük diye diye ABD'nin tepesine çıkan Hristiyan inançlarına karşı yaptıkları çeşitli varyasyondaki eylemleriyle şunu diyorlar:

"Bakın, biz de dinsel özgürlük talep ediyoruz. Bu ülkede Hristiyan olmayan ancak yine de bir dini olan kişiler var. Onlar da bunu talep ediyorlar. Her şey eşit olmalı!"

Kendileri için 2019 yılı fevkalede güzel geçmiş durumda. Onlar da 2019'u değerlendirdikleri bir mail yolladılar üyelerine. Mailime gelen bu değerlendirmeyi okuduğumda dedim ki "Evet evet, bunu SC için çevirmeliyim!"

Keyifli okumalar!


2019 yılı The Satanic Temple için Epik Bir Yıl Oldu!
İşte Bu Yıl Gerçekleşen Bazı Şeyler:

IRS Tarafından Tanınmak

2019'un The Satanic Temple için en mühim olan gelişmesi; IRS'in, Nisan ayında The Satanic Temple'ı resmen tanıması ve vergiden muaf statüsünü vermesi oldu. Bu gerçekten muazzam bir olaydı. The Satanic Temple, dünya çapında ilk kez bir Satanist organizasyon olarak bu konseptte ele alındı. TST'nin statüsünü teyit ettirmesi aynı zamanda ülke çapında haklarımızı savunmaya yönelik çeşitli çabalarımızda ilerlerken yasal duruşumuzu da destekleyecektir.

Kongre Kütüphanesi

TST'ye Bağlı Dinsel Üreme Hakkı Sitesi'nin, Kongre Kütüphanesi'nin Tarihî Derlemesine Dahlolması

Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi, The Satanic Temple'ın Dinsel Üreme Hakları web sitesini, Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Web Arşivi ile ilgili tarihi materyal koleksiyonuna dahil edilmek üzere seçti ve TST'nin çevrimiçi materyalini “bu koleksiyonun önemli bir parçası olarak gördüklerini” belirtti. Kongre Kütüphanesi'nin tarihi koleksiyonuna dahil edilmesi için seçtiği materyal, TST'nin Facebook ve YouTube hesaplarındaki ilgili içerikleri de içeriyor. Kongre Kütüphanesi, TST'ye yazdığı bir mektupta kayıtların “Kongre Kütüphanesi tesislerindeki araştırmacılar” için bir kaynak olacağını ve arşivleme işlemleri tamamlandıktan sonra, koleksiyonun Kütüphane'nin halka açık web sitesinde yer alacağını belirtti.

Hail Satan?

Hail Satan? filminin 25 Ocak'ta Sundance Film Festivali'nde galası yapıldı. The Satanic Temple'ı anlatan uzun metrajlı bir belgesel olan Hail Satan?'ın yönetmenliğini Penny Lane, yapımcılığını ise üyelerimizden olan Gabriel Sedgwick üstlendi. Hail Satan?, non-teistik inancın samimiyeti hakkında izleyiciyi aydınlatırken, organizasyonumuzun başlangıcı ve hızlı evrimini de belgeledi. Bunun yanı sıra, dini eşitlik için devam eden savaşımızı da göstermiş oldu.
 
ABD'deki gala sonrası ilk gösterim tarihi olan 19 Nisan'dan sonra dünyanın dört bir yanındaki Hail Satan? gösterimleri için Lucien Greaves ve diğer TST liderleri ve üyeleri soru cevap etkinlikleri için film gösterimlerinin bir parçası olmaları niyetiyle davet edildiler.

Film, New York Times, Washington Post, Guardian ve diğer birçok yayın organından övgü dolu eleştiriler aldı ve yılı %96 Rotten Tomatoes* derecesi ile kapatıyor. En önemlisi, Hail Satan? günümüz Satanizmi ile toplum arasında artan görünürlüğü ve büyüleyiciliği ve dini motivasyonlu kanun koyucuları, sivil özgürlüklere karşı hesap verme sorumluluğunu sağlamadaki etkinliğini artırdı.

*Rotten Tomatoes: IMDB benzeri bir film kritikleme sitesi.

Zaferler

Birleşik Devletler Deniz Harp Okulu

8 Ekim'den itibaren Maryland eyaletinin, Annapolis şehrindeki ABD Deniz Harp Okulu'ndaki TST üyeleri, Akademi sahalarındaki hizmetler ve tartışmalar için buluşmak üzere belirlenmiş bir alan temin etti.

Akademi sözcüsü Komutan Alana Garas, TST'nin “IRS tarafından tanınan, vergiden muaf bir din olduğunu ve üyelerinin anayasal hakları bulunduğunu" belirten bir kamuoyu açıklaması yaptı. Ancak Garas'ın duyurusu, TST üyelerinin “eylemlerinin Pentagon tarafından desteklendiği sanılabileceği" için siyasi eylemlerde bulunamayacağını da belirtti. İlgilenen kişilere yapılan davetler, hem TST Üyeleri tarafından yapıldı, hem de Instagram üzerinden ve Akademi'nin bülteniyle genişletildi.

Lightspeed Systems

TST kurucu üyelerinden Malcolm Jarry, bu yılın başlarında Indiana ve Ohio'daki öğrencilerden TST internet sitesinin okul bilgisayarlarında engellendiğinden bahseden iki e-posta aldı. Bu öğrenciler hala ana akım dini organizasyonların web sayfalarına erişebiliyorlardı. Okul bölgeleri ile temas kurduktan sonra, Jarry, bu sansür kararlarının, merkezi Austin, Teksas'ta bulunan ve TST'nin web sitesini “yetişkin” olarak kabul eden ve dolayısıyla öğrencilerin bu sitelere erişmesini kısıtlayan dış kaynaklı bir şirket olan Lightspeed Systems tarafından verildiği konusunda bilgilendirildi.

Lightspeed Systems'a karşı devam etmekte olan mahkeme çetin geçeceğe benziyor. The Satanic Temple'ın sitesinin içeriği lise öğrencileri için uygundur. Bu konudaki resmi önerimiz, bireysel olarak yasaklı olduğumuz okuldaki yöneticilere söyleyerek şimdilik lokal bazda engeli kaldırılmasıdır. Bunu mümkün kıldık.

Ülke Çapındaki Kampanyalarımız

Dinsel Üreme Hakkı

2019 yılında ülke çapındaki baskının bir parçası olarak, 11 ABD eyaleti kürtajı kısıtlamak veya tamamen engellemek için yasalar çıkardı. Bu yasalar; hastalar veya uygulayıcılar için hiç de makul olmayan taleplerde bulunuyor ve üyelerimizin sağlığını, güvenliğini ve refahını tehlikeye atıyor. TST, bu tür ihlallere karşı en önde itiraz edecek. Utah Salt Lake City'de üreme hakları için bir bahar mitingine ev sahipliği yapacağız. Mitingde, dikkate değer uzmanlar ve aktivistler olacak ve benzer düşüncelere sahip Satanistler ve destekçiler olumlu bir şekilde bir araya gelecek. Dini Üreme Hakları Kampanyası hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

After School Satan Club (Okul Sonrası Şeytan Kulübü)

After School Satan Club, devlet okullarında sunulmaya devam ediyor. Kulübümüz, Good News Club*'ın ya da diğer propaganda yapan dini grupların olduğu tüm devlet okullarında varlığını sürdürmekte ısrarlı.

*Good News Club, Hristiyanlara ait bir okul grubu.

The Satanic Temple'ın üyelerine göndermiş olduğu 2019 yılına dair değerlendirme yazısının Türkçe çevirisi.
Üstte: Şeytan'ın Gecesi : Kara Ayin (Fotoğraf: Stephen Pompeo)
Altta: The Satanic Temple, Boston Topluluğu ile Ritüeller. (Salem Sanat Galerisi, 2019)

TST Karargahları

Salem Sanat Galerisi ve TST Uluslararası Genel Merkezi, Salem, Massachusetts:

TST'nin Uluslararası Genel Merkezi olan Salem Sanat Galerisi, tartışmalı sanatsal anıtlarımıza (Baphomet heykeli gibi), güncellenmiş sanat sergilerine, TST hediyelik eşya dükkanının en iyi parçalarına ve derslerden ritüellere bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Şubeler ve TST Üyeliği

2019'u şu şekilde bitiriyoruz: 24 resmi aktif şube: ABD'de 22, Kanada'da 1 ve İngiltere'de 1, hepsi web sitemizde Şube Bul bölümünde erişilebilir. Buna ek olarak, resmi şubenin olmadığı eyaletlerde artık bir "TST Dostları" grubu bulunabilir. Bu gruplar, resmi şube olmayı hedeflerler.

Dünya çapında, Şeytani Tapınak'ın resmi şubeleri toplu ritüellerine, toplulukları içinde iyi çalışmalara ve kendi bölgeleriyle alakalı sosyal / eğitim etkinliklerine katılırlar. Bu etkinlikler, TST'nin ülke çapındaki kampanyalarıyla uyumludur.

Şeytani Tapınağın Ulusal Konseyi, perde arkasında titizlikle çalışmaya, şubelere destek sağlamaya ve oluşumlarının idari faaliyetlerinin yanı sıra Yürütme Bakanlığı ile işbirliği halinde olduğu diğer faaliyetlerine devam ediyor.

İnternet Üzerinde TST

Büyüyen sosyal medya hesaplarımız

The Satanic Temple Facebook sayfasının 142.100 beğenisi var.
Satanic Temple Facebook resmi grubunda 17k üye bulunuyor.
@satanic_temple_ Twitter: 57.2k takipçi.
@thesatanictemple Instagram: 97k takipçi.
The Satanic Temple YouTube kanalı: 12.4k abone
Ve 100.000'den fazla resmi kayıtlı üye…

TST TV

31 Ekim'de The Satanic Temple TV, dünyanın dört bir yanındaki üyelerimizden, liderlerimizden ve şubelerimizden bir dizi program ve güncellemenin yer aldığı bir online medya kanalının prömiyerini yaptı.

TST'yi Destekle!

Biz çoğulcu bir milletiz. TST, dini inançlarını ABD kanunlarına yerleştirmeye çabalayan yobazlara karşı yorulmadan savaşıyor. Bu dinci kuruluşlar inanılmaz derecede iyi fonlanmış ve koordine edilmiş haldeler. Bizimse yardımına ihtiyacımız var! TST'ye yaptığınız katkılar, teokratiklerin saldırılarına karşı ülke çapındaki çeşitli kampanyalarımız ve açtığımız davalar aracılığıyla kazanmamızı sağlıyor!

Şimdilik Bu Kadar - Hail 2019

… 2019 boyunca TST ile dayanışma gösteren herkese selamlar! Desteğiniz, yeni on yıla büyük bir heyecanla ilerlememiz için hem bir temel oluşturdu, hem de içimizdeki ateşi harladı! Önümüzdeki on yılda da, doğaüstü kuruntuları ve başkalarının bizim ne olduğumuzu tanımlamasını reddetmeye devam edelim!

"Bükülmeyen şey kırılmalı ve gerçek tarafından yok edilebilecek olan asla korunmamalı!"

Kaynak: İlgili TST Maili
Çeviri: Yusuf Eryan

Yorumlar