Year Zero Mümkün mü?


Hey! Ghost'u ikinci albümlerini çıkartmalarından sonra keşfettim. Lakin derin bir Luciferian alt-kültüre haiz olduklarını fark edince, bu açığımı elimden geldiğince hızlı kapamaya çalıştım. Bu sırada, Year Zero’da, bir mini-muazzam detayla karşılaştım. Year Zero’nun imkanı üzerine bir detay. Şimdilik bunu bir kenara bırakıp, şarkının genel bir incelemesine koyulalım.


Öncelikle bir Invocation Ritüeli’ni andıran, iddialı bir girişle, Lucifer’ın 6 ismi, kilise korosunca zikrediliyor. Üstelik neredeyse “Evet, bu gerçekten de bir ritüel!” dercesine, fonda çalan Church Organ ile destekliyorlar ritüel görüşünü. Burada bir parantez açma ihtiyacı duydum, zira church organ hemen-her şarkısında mevcut olsa da, bu parça için ek bir etki yarattığı, kuşku götürmüyor. Lucifer’ın isimlerini 2'şer kez zikrediyorlar ki bu, 2'nin Şeytan’ın rakamı olduğunu bildiklerini belirtiyor.


Year Zero Sansürsüz Klibi


https://vimeo.com/62694560

Invocationumuzun ardından, Lucifer, aramıza geliyor. Nakaratta, ince bir kelime oyunu var. Fakat öncesinde, nakarat kısmında ne söylendiğini bir hatırlayalım:


Hell Satan Arcangelo 
Hell Satan Welcome year zero 
Hell Satan Archangelo 
Hell Satan Welcome year zero


Çevirilerine baktığımda, Cehennem Şeytanı ya da Cehennemi Şeytan olarak çevrildiğini gördüm ancak bahsettiğim kelime oyunu da tam olarak burada yatıyor. Almanca’da Hell’in karşıladığı kelime cehennem değil. Hell, parlak, pürüzsüz anlamlarına geliyor. Yani Cehennem Şeytanı demektense, Lucifer isminin anlamına ufak bir gönderme yaparak Parlak Şeytan demeleri daha mantıklı değil mi? Üstelik okunuşu da fonetik olarak Hail Satan’ı andırıyor!


Artık, girişte ve başlıkta bahsettiğim Year Zero deyimine gelebiliriz. İnsanoğlunun büyük kısmının kullandığı takvime baktığımızda, Tanrı’nın (Christ) Doğuşunu milat aldığını kabul edebiliriz. Peki ya Ghost şarkıya girerken, Şeytan’ı yeryüzüne davet etmiyor muydu? Elbette!


O halde, Şeytan’ın artık dünyada olduğunu söyleyebiliriz ve bu, Luciferianlar için tarihin başlangıcı, Yıl Sıfır olmaz mı? Hell yeah!


Takvim konudaki bu görüşümü destekleyecek bir ayrıntı daha var şarkıda. İlk kısımda. Onu da görelim:


Since dawn of time (Zamanın başlangıcından beri)
The fate of men is that of lice (İnsanlığın kaderi)
Equal as parasites (Parazitlerinkiyle paralel)
And moving without eyes (Ve gözleri olmadan ilerliyor)


Yıl Sıfıra Hoşgeldin , artık daha anlamlı! Ne dersiniz?


Yorumlar