Şeytan Tapınağı Nisan Bülteni

Merhaba. Dün Instagram üzerinde bir anket yaptım ve Şeytan Tapınağı'nın üyelerine gönderdiği aylık bültende bu ay salgından bahsedildiğini yazdım. Çevirip çevirmeme konusunda kararsızdım, sizlerin yanıtı "çevir" yönünde olduğundan çevirmeye karar verdim. Bültenin orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar.


seytan tapinagi
Şeytan Tapınağı Nisan 2020 – Karantina Nüshası

“İnançlar, en güncel bilimsel verilerle uyumlu olmalıdır. Kişi, bilimsel gerçekleri hiçbir zaman inançlarına uydurmak için çarpıtmamalıdır.”

Şeytan Tapınağı İlkeleri

Anlaşılan o ki salgın varlığını sürdürmeye devam edecek. Bu zorlu zamanlarda bizlerin Satanistler olarak yapmamız gereken şey; ilkelerimize bağlı kalmak ve yalan haberlere karşı savaşmak olacaktır. Bu ayın bültenine karantinayla ilgili noktalar da dahil olmak üzere kapsamlı bir Covid-19 soru-cevap kısmı ekledik.


SALGINA DAİR SORU CEVAP VE SÖYLENCELERİN İÇ YÜZÜ

Semptomlar nelerdir? Covid19’u grip ve soğuk algınlığından nasıl ayırt edeceğim?

Covid-19’a, SARS-CoV-2 virüsü neden olmaktadır. Sık görülen belirtiler ateş, yorgunluk ve kuru öksürüktür. Ağrı, boğaz yanması ve ishal de bu belirtilere eşlik edebilir. Belirtiler Genellikle enfeksiyonun ikinci haftasında görülmektedir ancak semptomları göstermeseniz de virüsü taşıyor olabilirsiniz. Griple Covid-19 belirtileri örtüşmektedir ancak nefes darlığı Covid-19’da gribe göre daha yaygındır. Covid olmaması, önemli olmadığı anlamına gelmez!


Kimler yüksek risk grubundadır?

Zayıf bağışıklık sistemi olan veya farklı tıbbi durumları bulunan yaşlı kişilere bulaşma olasılığı daha yüksektir. Her yaştan kişiye bulaşabilir ve hastalık ilerleme gösterebilir. Bu hastalık hakkında her gün yeni bir şeyler öğreniyoruz. Unutmayın, “bağışıklığı zayıf” deyimi sadece kanser ve HIV olan kişiler için değil, birçok kişi için geçerli olabilir. Şüphe duyuyorsanız, risk durumunuz hakkında bir doktorla görüşün.


Zatürre veya grip aşısı bu hastalığa karşı koruma sağlıyor mu?

Hayır. Zatürre aşısı bakteriyel enfeksiyonlara karşı koruma sağlar, bu da virüs kaynaklı bir hastalıktan çok farklıdır. Grip aşısı da SARS-CoV-2 virüsüne karşı etkisizdir. Her ne kadar ikisi de virüs kaynaklıysa da, oldukça farklı virüslerdir ve bedenle farklı şekillerde etkileşime geçerler. Çapraz korumayı destekleyen hiçbir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.


Neden hala bir aşı ya da tedavi bulunmadı?

Bu yeni bir virüs ve bilim insanlarına bu virüsün vücut hücrelerine nasıl girdiğini ve bundan nasıl korunulacağını öğrenmeleri için zaman gerekir. Aşılar ve tedaviler laboratuvar ortamında teste tabii tutulurlar. Ancak bu süreç için, halka sunulmadan önce güvenli ve etkili olması bakımından yıllar gerekebiliyor. Bu da, yüksek şiddetteki bu aciliyet zamanında can sıkıcı olabiliyor ancak bu adımlar halk sağlığına zarar gelmemesi için gereklidir.


Covid-19 aldatmaca mı ya da ciddi bir soğuk algınlığı mı?

Hayır. Eğer siz ya da sevdikleriniz hastalığa yakalanmamışsa, bunun anlamı sosyal mesafe gibi kamu sağlığı önlemlerinin işe yaradığını gösterir. Sosyal mesafe neye yarar? Sosyal mesafe zamanla virüse maruz kalan insan sayısını azaltır ve hastanelerimizin salgınla başa çıkmasına yardımcı olur. Eğer hayatımıza olduğu gibi devam edersek hastaneler, hasta sayısını karşılayamaz duruma gelir ve ölüm oranları çok daha fazla artar. Büyük topluluklardan kaçınmak için elinizden geleni yapın. Unutmayın, sağlıklı insanlar da virüsü taşıyabilir ve bilmeden çevresine bulaştırabilir.


Maske Konusu

Salgın süresince maskeler üzerine gelen bilgiler değişikliğe uğradı. Virüs ve hastalık hakkında daha fazla şey öğrendikçe, salgın hakkındaki rehberliğin da hızla gelişeceğini anlamak önemlidir. Bu yetersizlikten değil, bilginin artmasından kaynaklanmaktadır. Ele alınan pek çok farklı maske tipi var ve onları şu şekilde inceleyebiliriz:


Bez maskeler, ameliyat maskeleri ya da N95. Bez maskesi, kumaştan, ev yapımı bir maskedir. Bu maskeler çevrenizdeki havanın en düşük seviyede filtrelemesini yaparlar. Ameliyat maskeleri sağlık çalışanları için fabrikasyon üretilen maskelerdir. Onlar da çevrenizdeki havadan sizi ufak bir biçimde korurlar ancak bez maskelerden çok az daha iyidirler. Hastaysanız bez ya da ameliyat maskesi kullanmanız ailenize hastalığın bulaşmasını engelleyecektir. N95 ise sağlık profesyonelleri için, alınan ve verilen nefesi filtrelemek amacıyla tasarlanmıştır. Bu maskeler, sağlık çalışanlarını ve araştırmacıları enfeksiyondan korur. Eğer bu maskelerden stok yapmışsanız, lütfen onları etrafınızdaki hastanelere bağışlamayı düşünün. Bu maskelerin kullanımından, optimum filtreleme sağlamak için bir uyum testi yapılmalıdır.


Başlangıçta profesyoneller maskelerin genel halk için gereksiz olduğunu söylediler. Şimdiyse halka açık yerlerde genel halkın bir bez maskesi takmasını öneriyorlar. Tekrar edelim, bu maskeler sizi enfeksiyondan korumaz, ancak enfekte olmuş olabileceğinizi düşünüyorsanız, etrafınızdaki diğer maddeleri nefes aldığınız, öksürdüğünüz, hapşırdığınızda saçılan damlacıklardan koruyun. Enfekte olduğu halde herhangi bir belirti göstermeyen kişiler, virüsü başkalarına da bulaştırabilir. Sağlıklı bireyler de dahil olmak üzere herkes bir potensiyel taşıyıcı olabilir. Bu yüzden halka açık alanlarda herkes için maske önerilmektedir.


YAYGIN MİTLER

Mit: Evcil haycanlar SARS-CoV-2 kapabilir ve yayabilir.

Bu yargıyı destekleyen hiçbir bilimsel veri yoktur. Test sonucu pozitif çıkan kedi ve köpekler olmasına rağmen, evcil hayvanların virüsü insanlara bulaştırabilmesi pek olası değildir.


Mit: Virüs hava yoluyla bulaşıyor.

Aerosol, havadan taşınmak anlamına gelmez! Her ne kadar bazı çalışmalar virüsün aerosol damlacıklarında (potansiyel olarak öksürük sebebiyle) optimal koşullar altında 3 saate kadar yaşayabileceğini gösterse de, bu durum virüsün havadan bulaşabileceği anlamına gelmez. Damlacıklar havada kalmak için fazla ağırlar. Virüs, evinizin kanal sisteminden geçemez. Enfekte bir kişi bulunan bir evde sosyal mesafeyi korumak ve iyi hijyen uygulamak, enfeksiyon riskinizi azaltabilir.


Mit: Hidroksiklorokin Covid-19’u iyileştirir.

ABD Başkanı tarafından tıbbi veya bilimsel kimlik sahibi olmadan yapılan bir açıklama, hidroksiklorokin almanın mucize bir tedavi olduğu söylendi. Mevcut bilimsel kanıtlar bunu desteklemez ve klinik bir araştırma daha henüz başlamıştır. Önceki gikirler bunun grip için bir tedavi olacağını göstermiş olsa da, klinik testler böyle bir kanıt sunmuş değil. Covid-19’un bulunan bir tedavisi ya da aşısı yoktur. Enfekte olduğunuzdan veya belirtileri gösterdiğinizden şüpheleniyorsanız, medikal yardım alın ve yalnızca doktor(lar) tarafından önerilen ilaçları alın.KARANTİNA BOYUNCA YAPILABİLECEK ŞEYLER

Şeytan Tapınağı üyelerini salgın süresince iletişim halinde ve meşgul tutabilmek için aktif olarak çalışıyor. İlerleyen günlerde bir duyuru yapacağız.


Bu sırada online olarak gerçekleşen Şeytan Tapınağı odaklı etkinlik ve faaliyetlerimiz mevcut. TST sosyal etkinlikleri ve yayınlarından anında haberdar olabilmek için online toplantıların linklerini paylaşan Lucien Greaves’in Twitter hesabını buradan takip edebilirsiniz.

Birkaç link:


THE SATANIC TEMPLE TV

The Satanic Temple TV, Şeytan Tapınağı üyeleri tarafından yine Şeytan Tapınağı üyeleri için hazırlanan özgün programlar yayınlamaya devam ediyor. Bu programların arasında özgün diziler, az bilinen film gösterimleri ve dünyanın dört bir yanından canlı yayın etkinlikleri var. Virüsün yayılmasını engellemek için sosyal mesafeyi desteklemek amacıyla salgın sırasında yalnızca abonelere özel olan bazı şovlar ve etkinlikler ücretsiz oldu! Buna The Devil’s Dispatch canlı yayınları da dahil.


TST FİLM GECELERİ

Lucien Greaves aynı zamanda bir film partisi barındırma uygulaması olan Kast'ta yayınlanan, haftalık bir film gecesi düzenleyerek karantina sırasında online etkinliklere katkı sağlıyor. Yayın genellikle çarşamba ve cuma akşamları bu linkte yapılıyor. Ancak ek yayınlar ve eklenen güncellemeler için Lucien'in Twitter sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Yorumlar