Corona Günleri


Merhaba. Umarım bu yarı postapokaliptik süreçte evinizden çok acil olmadıkça çıkmıyorsunuzdur. Bu süreçten psikolojik olarak olumsuz etkilendiğimi söylemeliyim. Bu yüzden ne Serpent Culture'la, ne Satanist Mag'le, ne de Youtube kanalıyla ilgilenebildim. Ancak sanırım artık biraz daha toparlamış olduğum söylenebilir.


Corona Gündemi

Corona gündemi fazlasıyla ilginç. Karantinadan kaçmaya çalışan, öğrenci yurtlarına ahır benzetmesi yapan, polisle karşı karşıya gelen bir takım yaşlılar, muhaliflerin AKP'nin sağlık bakanına övgüler düzmesi, camilerde toplanan kalabalığa "kalabalık yerlerde bulunmayın" diyen diyanet işleri başkanları...


Haber Siteleri

Haberleri Türkçe olarak takip ettiğim farklı bakış açılarına sahip haber siteleri var. Ancak hiç birini tam olarak içselleştiremiyorum. Örneğin bir İngiliz gazetesi olan Independent'in Türkçe sitesi tasarım açısından, farklı yaklaşımlara yer vermesi ve tık haberciliği yapmaması açısından güzel. Fakat ne yazık ki yayın hakları Media Arabia'ya ait.

Çoğunlukla muhalif bir bakış açısıyla haberler yazan Oda TV'nin tasarımı berbat, tık haberciliği yapıyor ve sitenin sahibi Soner Yalçın'ın popülarite uğruna aşı karşıtlığı yapıyor olması, bu siteden beni soğutuyor.

Daktilo1984 var liberal saiklerle yazan bir site. Henüz tam anlamıyla inceleyemedim ama rastgele girip baktığım bir yazıda AKP'ye akparti demişler. Sevgili dostlarım, asla unutmayın ki gerçek bir muhalif AKP'ye asla akparti demez.

TKP'nin haber sitesi Sol'da hemen her köşe yazısının sonu doğal olarak komünizme bağlanıyor. Ancak yine de laiklik konseptine yönelik düşkünlükleri nedeniyle girer ve köşe yazılarına bakarım sıklıkla.

T24'ün ne olduğunu çözebilmiş değilim. Zamanında Taraf gibi iğrenç bir gazetede yazarlık yapmış birinin sitesi.

Sendika ve Bianet desen muhalif yönleri mevcut ama fazlaca etnik köken odaklı yayın yapıyorlar.

Euronews hiç Avrupa sitesi gibi değil ve daha yüzeysel olamazdı bir site.

Değerli İlhan Selçuk henüz hayattayken Cumhuriyet Gazetesi alıp okurdum. Sitesine hala ara ara girerim.

Sputnik'le Rusların, Amerika'nın Sesi ile Amerikanların, DW Türkçe ile Almanların gündeme nasıl yaklaştığını görebiliyorum.

Diken var, tasarımı da, yayıncılık anlayışı da gayet güzel ve farklı gazetelerden değerli bulduğu makalelerin özetlerini alıp yayınlıyor.Bir Çağrı

Tüm bu haber kaynakları bazı yönlerden olumlu. Ama hiçbirini yüzde yüz sevemiyorum. Bize, tamamen ama tamamen seküler bakış açısı odaklı bir haber sitesi gerektiğini düşünüyorum. Yalnızca tek odak noktası, tek kırmızı çizgisi laiklik olan bir haber sitesi kesinlikle bir ihtiyaç.

Laiklik savunusunu okuyabilmek adına her şeyi devlete ait yapalım diyen komünistlerin yayın organlarına muhtaç kalmayalım. Liberalizmi yalnızca paranın özgür dolaşımı değil, fikirlerin özgür dolaşımı anlamında ele alsa da AKP'ye akparti diyen yayın organlarına muhtaç kalmayalım.

Elbette bir Satanist, istediği her siyasi görüşü seçebilir, özgürlük fikriyle çelişmediği sürece. Kemalist, liberal, anarşist vesaire olabilir. Ancak her Satanist ekolün sonuna kadar savunması gereken ortak bir zeminin laiklik olduğu kuşku götürmez.

Bu ihtiyacı elbette kendi başıma karşılayabilmem mümkün değil. Bu bir ekip işi olacak.Haber Sitesi Ne İşimize Yarayacak?

Biliyorsunuz ki dostlarım bizim en mühim uğraşımız nasıl ki kendimizi bilgisel ve mental anlamda geliştirmekse ikinci uğraşımız da propaganda yapmak, fikir ve inançlarımızı yaymak. İşte sürekli güncel kalan bir haber sitesi, bunun için biçilmiş kaftan olacaktır.

Biz bir siyasi görüş değiliz ama medyada belli bir görüşü savunan gazete ve haber siteleri de yalnızca siyasi görüşleri savunacak şekilde olmuyor. Örneğin sol.org.tr, Türkiye Komünist Partisi'ne ait bir yayın organı ve sitenin tek okuru TKP'liler değil.

Diyebilirsiniz ki "Zaten bizim Serpent Culture adında bir yayın organımız yok mu?" Elbette var, ama burası yalnızca Satanistlere ve Satanizm meraklılarına hitap eden bir site ve haber odaklı değil. Bakın, eğer bu konuda benimle birlikte adım atmaya niyetlenirseniz, bizim açacağımız haber sitesini de sırf Satanistler okumayacak. Ülkedeki tüm muhalifler, tüm nonteistler, tüm laiklere hitap edebilme gücüne sahip olacağız.

Elbette, sol.org.tr'nin yaptığı gibi kör göze parmak biçimde yapmayacağız propagandamızı. Zaten paylaşılacak her bir haberin niteliğinde ve içeriğinde bu duruşumuz satır arasında belli olacaktır.

Başlangıç olarak 6 kişilik bir ekip düşünüyorum. İşin maddi boyutunu ve iş yükünü üstlenmek için ilk etapta bu kadar kişinin yeterli olacağını sanıyorum. Proje başarıya ulaştığında ve hitap ettiği bir kitle oluşmaya başladığında bu sayı artırılabilir.

Konuyla ilgilenen ve özünde Satanist, dışarıdan gelecek okurlar için laiklik odaklı bir haber sitesi ile ilgilenebilecek, aktif biçimde görev alabilecek dostlarım bana ulaşabilirler. Bu olası haber sitesi ile ilgili altyapı tercihi, ismi, abonelik alınacak haber ajansı gibi konunun detaylarını birlikte görüşelim.#evdekal Hashtagine Katkı

Serpent Culture'ın Instagram ve Twitter takipçilerinin haberdar oldukları gibi Hail Satan filminin Türkçe alt yazısını herkese açık hale getirdim. Evde geçireceğiniz vakti bir nebze de olsa daha değerli kılabilmek için böyle küçük bir güzellik yapmak istedim. Eğer hala haberdar değilseniz buraya tıklayarak alt yazıyı indirebilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde Hail Satan’ın Türkçe alt yazısını herkesin erişimine açmıştım. Şimdiye dek alt yazıyı 101 kişi indirmiş. Alt yazıyla ilgili kimi problemler yaşadığınızı görüyorum. Endişe etmenize gerek yok dostlarım. Film online olarak izleyebilmeniz için çoktan malum ortamlara düşmüş durumda. bkz: filmmodu ve bkz: unutulmazfilmler.

Haber sitesi konseptiyle ilgili geri dönüşlerinizi Instagram ya da Twitter üzerinden yapmanızı bekliyorum dostlarım.


Sağlıkla ve güçle kalın!


Yorumlar