The Satanic Temple'ın 7 Temel İlkesi

Merhaba. Hail Satan? filminin alt yazısını çevirdiğim sırada, hali hazırda çevirmiş bulundum The Satanic Temple'ın 7 İlkesi'ni. Bu ilkeler, grubun ABD'deki adalet ve eşitlik arayışında sıklıkla başvurdukları temeller. Dolayısıyla önemli olduklarına inanıyorum. Açıkçası, yalnız bunun için de değil, bu ilkelerin herhangi bir ülkedeki insanlar tarafından da bireysel anlamda yaşamlarında uygulayabilecekleri ve bundan ne kendilerinin, ne de çevrelerindeki insanların zarar göreceğini düşünüyorum. Aksine, bu ilkelerin kişinin yaşamdaki davranışlarında birer dayanak noktası olabileceğini, bunun da kişiye fazlasıyla katkı sağlayacağına inanıyorum. Keyifli okumalar.


The Satanic Temple'ın 7 Temel İlkesi

1. Kişi tüm canlılara karşı mantık sınırları içerisinde, merhamet ve empati ile yaklaşmalıdır.

2. Adalet mücadelesi, yasalar ve kurumlar üzerinde değerlendirilmesi gereken ve gerekli bir mücadeledir.

3. Beden dokunulmazdır, kimsenin bedenine kendi talebi dışında müdahale edilemez.

4. Rencide etme özgürlüğü de dahil olmak üzere, insanların özgürlüklerine saygı gösterilmelidir. Bir başkasının özgürlüğünü kasten ve haksızca kısıtlamak, kişinin kendi özgürlüğünden feragat etmesi anlamına gelir.

5. İnançlar, en güncel bilimsel verilerle uyumlu olmalıdır. Kişi, bilimsel gerçekleri hiçbir zaman inançlarına uydurmak için çarpıtmamalıdır.

6. İnsanlar hata yapabilir. Kişi bir hata yaparsa, bu hatayı düzeltmek ve vermiş olabileceği herhangi bir zararı gidermek için elinden geleni yapmalıdır.

7. Her ilke; davranışta ve düşüncede asaleti canlandırmak için tasarlanmış, yol gösterici birer klavuzdur. Merhamet, bilgelik ve adalet ruhunu; daima yazılı veya sözlü etkileşimlerimizde göz önünde bulundurmalıyız.

Kaynak: TST Tenets
Çeviri: Yusuf Eryan


Hey, Serpent Culture’ın Türkiye’de Satanist Kültür’ün yaygınlaşması için uğraşıyor olmasını, orijinal ve çeviri yazıları seviyorsan Patreon destekçilerimiz arasına katılarak bu konudaki motivasyonumuzu artırabilir, yazıları diğerlerinden önce görebilir, ayda en az 1 kez Patreon destekçilerimize özel yazdığımız yazılara, ayda 1 değerlendirme podcastlerine ve Yusuf Eryan’ın gizli videolarına erişebilirsin. Bizi Patreon’da desteklemek için tıkla.

Yorumlar

Yorum Gönderme