Global Order of Satan'ın 6 Temel İlkesi

Merhaba. İngiltere'de fazlasıyla yeni bir Modern Satanist ekol var: Global Order of Satan. Aslında The Satanic Temple'ın İngiltere şubesiydiler. TST ile ayrılıklarının nasıl olduğunu henüz bilmiyorum. Aralarında bir husumet oluşmuş da olabilir, aradaki koca okyanus yüzünden merkezi bir yönetme biçimi zor olmuş da olabilir. Nasıl ayrıldıklarını öğrenirsem sizi de haberdar ederim. Global Order of Satan da Şeytan'ı sembolik olarak ele alan bir oluşum. Sitedeki çeşitliliği artırmak adına, kendilerinin 6 temel maddesini çevirdim. Bu gibi çevirilerin aynı zamanda Satanizm ön yargısı olan kişilere de gösterilebilecek şeyler olarak fayda sağlayacağına inanıyorum. Keyifli okumalar.Global Order of Satan'ın 6 Temel İlkesi

Satanizm, hayatımızı nasıl yaşayacağımızı ve başkalarıyla nasıl etkileşime geçeceğimizi tanımlamamızı sağlar. Satanist toplulukların fikirsel temelleri, Satanist yaşam tarzınıza rehberlik eder ve güçlendirir. Bu maddelerden herhangi birinin, diğerine üstünlüğü yoktur. Bu maddeler, kolektif olarak hareketlerimize yön vermelidir.
1. Kendini gerçekleştirme ve kişisel anlayış, kendimizi ve dolayısıyla başkalarını desteklememizi sağlar.

2. Her bireyin bedeninin dokunulmazlığına, bağımsız iradesine ve kendi yaşamıyla varlığını sürdürme hakkına saygı duyun; bu haklardan yararlanmanın diğerlerine de saygı duyulmasına bağlı olduğunu unutmayın.

3. Evrene dair inançlarımızı bilim, kanıt, akıl ve eleştirel düşünceyle temellendirmeliyiz. Eleştirel düşünmeye ancak kendi ön yargılarınıza ve görüşlerinize meydan okuyarak ulaşabilirsiniz. Daha bilinçli kararlar alabilmek için olaylara daha dengeli bir biçimde yaklaşın.

4. Kendinize ve başkalarına karşı empati, merhamet ve bilgelik ile hareket edin.

5. Adalet her zaman yasalardan, kurumlardan ve dini metinlerden önce gelir, bu temellere aykırı olmadıkça adaleti sağlayın. 

6. Herkes hata yapar. Kendi hatalarınızı düzeltmek için fırsat kolladığınız gibi, hatalarını düzeltmek isteyenlere de fırsat verin. 


Çeviri: Yusuf Eryan
Kaynak: Global Order of Satan


Hey, Serpent Culture’ın Türkiye’de Satanist Kültür’ün yaygınlaşması için uğraşıyor olmasını, sitede yayınlanan orijinal ve çeviri yazıları seviyorsan, Patreon destekçilerimiz arasına katılarak bu konudaki motivasyonumuzu artırabilir, yazıları diğerlerinden önce görebilir, ayda en az 1 kez Patreon destekçilerimize özel yazdığımız yazılara, ayda 1 değerlendirme podcastlerine ve Yusuf Eryan’ın gizli videolarına erişebilirsin. Bizi Patreon’da desteklemek için tıkla.

Yorumlar

  1. […] Tapınağı, Şeytan Kilisesi ve Global Order of Satan gibi dünya çapında bilinirliğe sahip Satanist grupların ürettiği yolları gözlemlemeli ve […]

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme