Zifir - Demoniac Ethics (2020)


Demoniac Ethics

Zifir, Şeytani Etik olarak Türkçe'ye çevrilebilecek 4. stüdyo albümü Demoniac Ethics'i dün yayınladı. Albüm için çalışmalarına, 3. albümün hemen yayınlanmasının ardından başladıklarını ve kimi kayıt ve mix süreçlerini grubun official Instagram'ı üzerinden takip etmiştim ve albümü dört kulakla bekler bir haldeydim.

[bandcamp width=100% height=42 album=764533953 size=small bgcol=333333 linkcol=0f91ff track=4126742969]

Gerek Türkiye'de, gerekse yurt dışında Black Metal yapmak için kasmak konusunu, Zifir'in bu albümünde asla hissetmiyorsunuz. Öyle ki, sanki Black Metal'in inşası, bu adamların müzikal ve elbette Blasphemical zihniyetlerini yansıtabilmeleri için mümkün olmuş gibi görülüyor. Bu paragrafı özellikle de Still Reigning parçası için söylüyorum. Şarkının girişindeki koro vokallerin ürperticiliği ve dinleyeni tekinsiz, gri bir ormana götürüşü, bana bunu gösteriyor. Üstelik sözlerin Şeytan’ın ağzından yazılmış olması da cabası!

An Eerie Moment, bu zamana dek gelmiş geçmiş duyduğum en Blasphemic müzik olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Ah, Zifir’den daha Blasphemic ve cesur bir grup Türkiye’de tanımıyorum! Bu şarkı, başlı başına albüm ismini hakkıyla sırtlanmaya aday bence.


Tüm şarkılara tek tek değinmeyeceğim, bu son. Demoniac Ethics'ten bir diğer beğendiğim parça: Ephemeral Idols. Hem yeni şeyler deneyip, hem de Black Metal’le bütünleşik olabilmek çok zor. Elbette denedikleri, Satyricon’un son albümde yaptığı gibi caz enstrümanları eklemek gibi devasa şeyler değil. Ama yine de aksak ritimler, kesik gitarlar türün genel özellikleri de değil.


Son dedim ama sanırım şarkının giriş albümü olan “Sûr” ile ilgili olarak belki aklınıza şöyle bir ihtimal gelmiş olabilir: “Aa, Zifir galiba Behemoth’a selam gönderiyor. Onların da ‘Blow Your Trumpets Gabriel’ isimli parçasında bahsedilen sûr bu!” Ama ben öyle olduğunu pek sanmıyorum. Kesinlikle öyle değildir demiyorum ama Behemoth’un söz konusu parçası 2013 albümündeydi ve Zifir’in 2013’ten beri çıkarttığı ilk albüm değil Demoniac Ethics. 2017’de çıkarttıkları ve sanırım grubun yurtdışında da daha bilinir hale geldiği Kingdom of Nothingness var. Bu arada grubun eski üç Full Length albümünü ve grubun kendisini incelediğim eski bir yazıma şuraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Konuyu kapamadan önce Zifir’le ilgili fark ettiğim son bir detaydan bahsetmek istiyorum. Zifir'in vokallerinde, ilk albümlerinden beri süregelen bir durum var. Ben bunu, bu albümle fark ettim aslında. Bu durum bile bir başına, Zifir'i yalnız Türkiye'de değil, global bir anlamda en tepelere yerleştiriyor Black Metal'de! Black Metal'in de, Satanizm'in de ve belki biraz da Kara Nihilist düşüncenin de o ısrarı, derinlerdeki koyu misanthropy hissi, toplumun genel geçer ahmak ön kabullerine karşı olan savaşı, laf anlatmaktan bıkmışlığı ama yine de bu durumdan ne olursa olsun vazgeçmeyeceği, Zifir'in içerisinde gitarlar ve davullar olan her parçasının vokalinde duyulabilir. Sözleri bir yana bırakarak bile bunu söyleyebilirim üstelik.


Albümün tamamını grubun resmi Bandcamp sayfasından veya aşağıdan dinleyebilirsiniz. Eğer gücünüz yetiyorsa, gruba ait tshirtleri veya albümlerini yine Bandcampleri üzerinden satın almaktan asla kaçınmayın!

Zifir Official Bandcamp

10/10

[bandcamp width=350 height=786 album=764533953 size=large bgcol=333333 linkcol=ffffff]

Yorumlar

  1. […] en kvlt Black Metal grubu Zifir‘le bir röportaj gerçekleştirdik. Yeni yayınladıkları Demoniac Ethics, grubun gelecek planları, Black Metal ve Blasphemy üzerine konuştuk. Keyifli […]

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme