Satanist Eyüp, Ateist Ayşe

Yeni yıl tüm Satanistler için kutlu olsun! Umarım dün gece yeni yıla girerken kadehleriniz alkole doymuş, ocbleriniz tıka basa dolmuş ve güzel müziklerle sevdiğiniz insanlar size eşlik etmiştir. 

Rakibimizi, dinlerini savunurlarken veya Satanizm’e, Ateizm’e çamur atmaya çalışırlarken sıkça ad hominem yaparken görüyoruz. Ad hominem, bir tartışma sırasında, taraflardan birinin başka yol bulamadığında başvurduğu bir safsata biçimidir. Tabii, rakiplerimizin bu bilgiye haiz olduklarını sanmıyorum. 


Satanist Eyüp

Ad hominem’e bir örnek diyalog verelim. Bir Arap ismine sahip olan Satanist arkadaşımızın adı Eyüp olsun: 


Eyüp: “Satanizm’de doğaya büyük bir önem atfedilir ve dünyanın kendisinin bir ruhu olduğuna inanılır. Bununla birlikte içerisinde yaşayan canlılar da yaşamı ve özgürlüğü sonuna kadar hak ederler. Dolayısıyla bizde inanılan tanrı için kurban kesme yoktur.”

Rakip: “Ya bırak bu işleri, daha sen kendi adına bak. Eyüp diye peygamber bile var ve senin gelip bana Satanizm anlatman komik görünüyor.”Rakibin, arkadaşımız Eyüp’ün anlattıklarıyla alakalı bir şey söylemeye gücü ve bilgisi yetmiyor. Saldırmak istiyor ve bula bula Eyüp’e ailesinin vermiş olduğu isimden saldırıyor. Ateist Ayşe

Örnek diyaloglar çoğaltılabilir. Bir tane daha verelim. Bu kez Ayşe isminde bir Ateist, bir rakibimizle laflıyor olsun:


Ayşe: “Islam’da kadına değer verilmiyor. Islam her zaman kendisinin kadına özgürlük getirdiğini söylüyor ama madem Islam’dan önce kadın değersizdi, aşağılık bir varlık olarak görülüyordu. O halde nasıl olur da sizin peygamberinizin tek eşli dönemindeki Hatice, bir kadın olarak kendi başına mülk sahibi bir zengin olabildi? Bunu da geçtim, Islam’dan önce Kabe’deki en büyük tanrılar, birer tanrıça! Lat, Menat, Uzza. Bu gibi küçük pek çok sebep yüzünden, Islam’ın kadına özgürlük getirdiği, Arapların kız çocuklarını gömdüğü gibi şeyler koca birer yalan. Cahiliye dönemi diye bokladığınız dönem, Araplar’ın son güzel zamanlarıydı aslında.”

Rakip: “Yaa saçmalama taam mı, hem o değil de, Ayşe diye Ateist mi olurmuşşş!!!1!”


Görüldüğü gibi rakip sık sık safsataya başvuruyor. Bunu yalnız bu örneklerde görmüş olduğunuzu da sanmıyorum. Kendi hayatınızda yaptığınız tartışmalarda da muhakkak karşılaşmış olmalısınız benzeri durumlarla. 


Şimdi sıkı durun. İsmi Arapça olan veya peygamber ismi taşıyan tüm Satanist, non-teist dostlarımız için düşündüğüm bir şey var.


Altın Çağ geliyor dostlarım! Bunun en büyük göstergelerinden biri, sembolik olarak sizlersiniz: Geçmişten gelen ailelerimizin, bizlere dini anlamlar içeren isimler koymuş olmasına rağmen; bizler, onların bize yüklemeye çalıştığı bu misyonu yerle bir ediyoruz! Onların sofu düşlerini tersine çeviriyoruz!


Utanmayın isimlerinizden! Onlar, sizin ailenizi aşmış olduğunuzun göstergeleri. Dindar ailelerin islamı reddeden Satanist çocukları olmak, hiç mi hiç azımsanabilecek bir eylem değil. Yeter ki Satanist kalmaya devam edin!


Onlar geçmiş, bizse gelecek!
Onlar, son kullanma tarihleri geçmiş dinlere inanıyorlar, bizse sürekli olarak güncel kalan bir inanca sahibiz!
Onlar, akıl ve mantığı reddediyorken, biz aklın ve bilimin tanrısının yolundan yürüyoruz!


Yobazlar, kendi isimlerini taşıyan Satanistlere, Ateistlere, Agnostiklere ve Deistlere artık alışmalılar: Yeni jenerasyon bangır bangır geliyor. Eyüp olarak, Ayşe olarak, Hüseyin olarak, Nisa olarak, Yusuf olarak geliyoruz! 


Bu durumu, rahatlıkla farklı bir ülkeye göç eden aileye benzetebiliriz. Türkiye’den ABD’ye giden ilk kuşak, hem Türkçe, hem İngilizce konuşacaktır. İkinci kuşak olan çocuklarının ismi, yüksek ihtimalle Türkçe bir isim olacaktır ve çocukları da İngilizce ve Türkçe bileceklerdir. Ancak üçüncü kuşağın, yani torunlarının isimleri, çok yüksek bir ihtimalle bir Amerikan ismi olacak ve Türkçe’yi de aileleri kadar konuşamayacaklardır. 


Bu analojide ilk kuşak; bize dinsel çağrışımlı Arap isimleri veren ailemiz. Bizler, ikinci kuşağız, bir şekilde çocukluğumuzda beyinlerimiz yıkanarak islam sosuna bulandık ama ondan kendi kendimize arındık. Bizlerin çocukları olan üçüncü kuşak ise, tamamen saf ve arı bir biçimde yaşayacaklar hayatlarını!


*Yazıda geçen Eyüp ve Ayşe isimleri, gerçek kişileri temsil etmiyor ve yalnızca birer örnek teşkil etmesi açısından rastgele seçildiler.


Hey. Eğer Serpent Culture'ın yaptığı işi takip ediyorsan, bize Patreon üzerinden minimal bir katkı sunarak, yaptığımız işin bir değeri olduğuna inanmamıza ve hazırlanacak yazı sayısını artırmamıza yardımcı olabilirsin. Patreon destekçilerimiz, yeni yazıları bir gün öncesinden okuyabiliyorlar.

Destek olmak için tıkla.

Yorumlar

  1. panteist rukiye burdan gülümser :)

    YanıtlayınSil
  2. İsmim Eyüp ve Müslümanım O Satanist Eyüp'ünde buradan a...

    YanıtlayınSil
  3. De ayrı Eyüp.

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme