Satanist Diyalog

Merhaba. Eski defterleri karıştırırken, zamanında yazmış olduğum kısa bir öyküyü buldum. Ghost'un da söylediği gibi "Come together" konseptini yüceleyen bir öykü. Keyifli okumalar.
Satanist Diyalog

"Lavey'in Modern Satanizm'ini oldukça saçma buluyorum." dedi Ruhani Satanist.

"Neden?" diye sordu ekollere inanmayan Satanist.

Diğeri yanıtladı: "Düşünsene moruk, herif hem ateist bir yaklaşımı olduğunu söylüyor kilisesinin. Ruha ve metafiziğe siktir çekiyor. Lakin büyü ve ritüel içeren uygulamalara sahip. Bence Lavey tam bir şarlatan."

Satanist gülümsedi. "Bunları biliyorum, evet. Lavey'in Şeytan Kilisesi, sembolik bir Şeytan algısına sahip ve Şeytan'ı gerçek bir varlık olarak ele almaz. Fakat ya başka ne var Lavey'in bir şarlatan olduğunu sana düşündüren?"

Ruhani Satanist'in yüzü buruştu: "Başka mı? Ne yani, sen bana bunun yeterli olmayacağını mı söylüyorsun?"

Satanist, kendinden emin "Düşündüğüm kadar da ahmak değilmişsin, ne kast ettiğimi anlamış olman güzel. Evet, bunlar yeterli değil."

Ruhani Satanist, "Hepsi bu." dedi. "Ama söylesene, bu saydıklarım neden yetersiz olsunlar?"

Satanist, "Yetersiz, zira Lavey bir gerzek ya da bir şarlatan olmaktan oldukça uzak, üstelik öngörü sahibi olduğunu da söylemeliyim." dedikten sonra üzerinde kitaplarının incelikle yerleştirilmiş olduğu raflara doğru ilerledi. Parmakları, ciltlerin üzerinde kısa bir gezinti yaptı, birinin üzerine geldiğinde durdu. Siyah kapaklı kitabı avcunun arasına alıp, kapağına o alışıldık hayranlıkla bir kaç saniye baktıktan sonra karşısındaki Ruhani Satanist'e gösterdi kapağı.

Diğerinin gördüğü, siyah bir kapağın üzerinde, koyu kırmızı bir font vardı. Ruhani Satanist kapakta yazanı okuduğunda şaşkınlığa kapıldı ve "OHA! Bunun Türkçe'ye çevrildiğini bilmiyordum." dedi.

Satanist ona kitabın 2012'de çevrildiğini söyledi. Diğeri, yayın evinin ismini de okuduğunda, artık kendine sövmemek için hiç bir sebebi kalmadığını düşündü. Zira kitabı çevirtip basan yayın evinden pek çok başka alt kültüre hitap eden kitap daha çıkmıştı. Hatta Aleister Crowley'nin filozofik bir kitabını bile basmışlardı!

Ruhani Satanist'in ruh hali dışa yansımış olacak ki, Satanist ona "Daha bir şey görmedin." dedi ve kitabı açtı. Kitabın ilk iç sayfalarına aldığı bir notu okudu ve bir kaç sayfa değiştirdikten sonra, gözleri parladı. Okumaya başladı:


"Satanizm, bir beyaz ışık dini değildir; bedensel, dünyebi ve şehevi bir dindir. Bunların hepsi Şeytan tarafından yönetilir, solun simgesidir. Kaçınılmaz olarak sorulan soru, 'Diyelim ki ona Hümanizm diyemezsiniz, çünkü Hümanizm bir din değildir; ama zaten her yaptığınız doğuştan geliyorsa neden bir dininiz olsun ki? Neden sadece yapmıyorsunuz?'

Modern insan çok yol katetti, eski dinlerin saçma öğretilerine inanmamaya başladı. Bir aydınlanma çağında yaşıyoruz. Psikiyatri, insanı gerçek kişiliği hakkında aydınlatmada çok önemli aşamalar kaydetti. Dünyanın hiç görmediği bir zihinsel farkındalık çağında yaşıyoruz.

Her şey iyi güzel ama bu yeni farkındalık durumunda bir eksiklik var. Zihinsel olarak kabul edilmesi gereken bir şey ama aynı şeyi duygusal olarak kabul etmek tamamen farklı bir konu.

Psikiyatrinin gideremediği tek ihtiyaç, insanın doğasında var olan, inanç yoluyla duygusallaşma ihtiyacıdır. İnsanın törenlere ve ayinlere, hayal gücüne ve büyüye ihtiyacı vardır. Psikiyatri, yaptığı bütün iyi şeylere rağmen insanı, geçmişte dinin mümkün kıldığı hayal gücü ve meraktan mahrum bırakmaktadır.

Satanizm, insanın bugünkü ihtiyaçlarının farkına vararak, din ile psikiyatri arasındaki gri boşluğu doldurur."

Anton Szandor Lavey - The Satanic Bible


Satanist, bu esnada okumasına kısa bir ara verdi. Göz ucuyla dinleyicisinde yarattığı etkiyi gördü ve bu ona haz verdi. Daha fazla sabırsızlandırmadan okumayı sürdürdü:Satanizm Felsefesi, psikolojinin temel ilkeleriyle; doğru, gerçek duygusallaşmayı ya da inancı birleştirir. İnsana çok ihtiyacı olduğu hayal gücünü verir. Eğer insan doğasına tamamen aykırı fikirler ve eylemlere dayanmıyorsa, inancın yanlış bir tarafı yoktur."

Anton Szandor Lavey -


Satanist okumayı bitirdi ve kitabı kapayıp "Şimdi söyle bana." dedi "Lavey hakkındaki düşüncelerin hala aynı mı?"

Diğeri, karnına sert bir yumruk yemiş gibiydi. İlk önce bunu bilemeyeceğini söylemeyi düşündü ama hayır, bilmiyor olması tamamiyle kendi suçuydu. "Hayır." diye yanıtladı. "Nasıl aynı kalabilir ki? Bilgeç bir tavırla kendisini eleştirdiğim, hayır hayır, aşağılamaya çalıştığım kişi, bana daha yazdığı ilk kitapta yıllar öncesinden cevap vermiş. Bu adama bundan böyle ancak saygı duyabilirim."

Satanist gülümsedi. "Merak etme ben de aynı soruları soruyordum, sorgulamak iyidir. Ancak bir gün bir kitapçıda tesadüfen bu kitaba rast geldiğimde ve kitabı okuduğmda, Lavey Satanizmi'ne ve Lavey'in kendisine karşı görüşlerim saygı duyma noktasına geldi. Satanizm ekollerinin, kendi içerisinde kavgalara tutuşmasının ahmakça olduğu aşikar. Şeytan'ın bağımsız bir varlığı olsa da, olmasa da elimizde böylesine harika bir figür var ve onu izleyip takip etmek, farklı patikalardan da olsa onun yolundan yürümek, bizi hem birbirimize, hem de O'na daha fazla bağlayacak."

Yusuf Eryan - 05.01.2015 Pazartesi


Yorumlar

  1. Mükemmel ve müthiş bir yazıydı. Geri kafalı josçular da "anton lavey ruhani satanist yeaaa ondan büyü anlatıyor." Diyor.

    YanıtlayınSil
  2. Şeytanın sembolik olduğunu düşünmedim hiç. Ama asla öyle düşünenlere de karşı çıkmam. O bizim içimizde bir parça da olabilir bizden üstün ruhani bir varlıkta da... Fark etmez bence, çevresinin etkisinden sıyrılıp Satanizm'i bulmuşsa ekolü farktır, çatışmamız gereken bir rakip değil.

    YanıtlayınSil
  3. Aynen öyle.

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme