Orta Doğuda Satanizm

İki gün önce hala cumhuriyet varmış gibi Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı insanlar. Ben de onlardan biriydim. "29 Ekim Cumhuriyet Bayramı" kutlu olsun'du. Ancak yobazlık artarak sürüyor. Türkiye Cumhriyeti, batılı ve laik bir ülke olmaktan çıkalı çok oldu, cumhuriyetinse yalnızca adı kaldı.

Artık Türkiye tam anlamıyla bir orta doğu ülkesine dönüştü. Zihinlerin yeterince Arap olması yetmezmiş gibi bir de demografik açıdan Araplar üzerimize salındı. Dost meclislerinde çokça söylüyorum, İslam aç gözlü bir dindi, her zaman da öyle olmaya devam edecek. Bize düşense bu yobazlıkla mücadele etmek.

Ancak burada bazı konularda gelişmiş batı medeniyeti ülkelerinden ayrılıyoruz. Bu durum da benim hayli canımı sıkıyor. Geçen gün bir tweetimde de bahsettiğim konudan, parodisini bile yapamayacak kadar bize bir şey vermeyen orta doğululuktan bahsetmek istiyorum.

  

Batıda yaşayan Satanist dostlarımız, bizden kat kat daha şanslı. Evet, onların da içerisine doğdukları kültürün temelinde orta doğulu Yahudi-Hristiyan Mitolojisi var. Fakat onların ellerine alıp tersine çevirebilecekleri çok güzel malzemeler var. Dili Manipüle Etmek yazımda bahsettiğim küçük dokunuşlar gibi şeyler. Gelin bunlara göz atalım:

 • Papalık (Ghost'un frontmeni)
 • Kilise (The Satanic Church)
 • Kilise Korosu (Batushka - Litourgiya)
 • Church Organ (Keyboardlarda böyle bir efekt yüklü olarak gelir)
 • Haç sembolü (Ters Haç)
 • Aşai Rabbani ayini (Kara Ayin)
 • Rahiplik (Peter Gilmore)
 • Altar (Satanic Altar -google it)
 • Gnostik Hristiyanlar
 • İsa'nın temsili resim ve heykelleri

Bizim içine doğduğumuz dandik kültür, o kadar leş ve low ki, elimizde bu araçlardan hiç biri yok. Belki burada bazı Satanistlerden şöyle bir eleştiri gelebilir: "İyi ama saydığın bu maddelerin pek çoğu, Hristiyanların Pagan atalarımızdan aşırma." Güzel bir eleştiri ama sonuçta bunlar artık Hristiyanlık haline geldiler yıllar içerisinde.

Haydi maddeleri inceleyelim. Örneğin Ters Haç her ne kadar Satanik olduğu tartışmalı bir sembol de olsa, bu zamana kadar Black Metal gruplarınca öyle çok kullanıldı ki, artık Aziz Peter'ın haça ters gerilmesinden çok, Satanik bir anlama geliyor. Bizim elimizde buna denk ne var? Ters Hilal mi? Ters minare mi? Komik oluyor.

Papa Emeritus'u ele alalım. Bizde buna denk ne var? "Kara Halife" mi? Anti İslamic Occult Rock yapan yerli veya orta doğulu bir grubun frontmani, kendisine parodi olması açısından "Black Caliph" mi diyecek? Geçtiğimiz günlerde ABD'li askerlerin geberttiği ve kendisine İslam halifesi diyen Ebu Bekir El Bağdadi zaten siyah giyiniyor?!

1966'da kurulan The Satanic Church yani Şeytan Kilisesi'nin yerine bizde kurulabilecek bir tapınak düşünün. İsmi "Şeytan'ın Camisi" mi olacak? Ne kadar iğreti duruyor. Yine aynı kilisenin günümüzdeki rahibi Peter Gilmore'un yerini Türkiye'deki bu "Şeytan'ın Camisi"nden çıkan bir "Satanik İmam" mı yönetecek?

Batushka'nın kilise korosu şeklindeki Blasphemy'sine benzer ama İslama karşı olanında ne yapabiliriz mesela? Satanik Arabesk İlahiler mi? Hayır, bunların hiç birini yapamayız. Elimiz kolumuz bağlı. İslam, o kadar leş bir din ki, kendi karşıtını oluşturabilecek kadar bir sanatsallık bile sunmuyor.

Bu durum çok canımı sıkıyor. Belki sizde de aynı efekti yaratıyordur. Ama bu, mücadeleyi bırakacağımız, vazgeçeceğimiz, pes edeceğimiz anlamına gelmiyor! Asla ama asla pes etmeyeceğiz!

Öncelikle, orta doğuda yaşayan Satanistler olarak, batı kültürünün değerini anlayacağız. Onu içselleştireceğiz. Batının kendisinin kökenlerini Antik Yunan'a dayandırdığını fark edeceğiz ve o kültürü detaylı bir biçimde öğreneceğiz. Ardından bize yöneltilebilecek olan özenti gibi suçlamaları, onlara çevireceğiz. Gothic giyinen kadınlara, saç uzatan adamlara batı özentisi mi diyorlar? Kendilerinin sarık takan, cübbe diyen Arap özentilikleri ne olacak? Çuvaldızı kendilerine batıracaklar, bunu biz sağlayacağız.

Evet, elimizde manipüle edecek fazla bir malzeme olmayabilir. Belki Satanik imamlarımız yok, Satanik namazımız da fazlasıyla komik durabilir. Madem ki bu low kültür bize kendisini manipüle edecek materyal sunmuyor, biz de onu yok sayarak yapacağız Blasphemy'yi. Adını bile anmadan giydireceğiz kendilerinin iğrenç yarım ada kültürlerine. Alegoriler kuracağız, analojiler kuracağız ve bunu yaptığımız müzikte, sanatta ve diğer her Blasphemy adımında kullanacağız. Orta doğuda Satanizm, bizim elimizde.

Son olarak bugün Samhain. Hristiyanların çalıp Halloween'e çevirdiği bu kutsal gün kutlu olsun! Spread the Blasphemy! 

Yorumlar

 1. Bence uçları sağa bakan hilale anti olarak uçları sola bakan hilal kullanılabilir.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme