Vampirler ve Satanizm

"Vampirler ve Satanizm mi? Bu ikisinin ne alakası var?" dediğinizi duyar gibiyim, yanlış duymadınız evet var! Hepimizin bildiği üzere Satanizm'i benimseyip açılmış bir sürü organizasyon, oluşum bulunmaktadır. Bu oluşumlardan birisi de Set Tapınağı'dır. Öncelikle tapınaktan bahsetmekte fayda olacağını düşünüyorum. Peki nedir bu Set Tapınağı ?

Set Tapınağı

Tapınak, Michael Aquino tarafından 1975 yılında ABD'de kurulmuştur. Michael 1975 yılından önceleri, Church Of Satan'da Anton LaVey ile çalışmaktaydı. 1975 yılına gelindiğinde ise Church Of Satan'dan ayrılıp yeni bir okült organizasyon kuran Michael Aquino'nun kurduğu oluşumun Church Of Satan'dan farkı, Laveyan olmamalarıdır. Laveyanların tam aksine Şeytan'ın varlığına inanılır, Şeytan gerçek bir şahıstır, bir bilince sahiptir. Set Tapınağı'nın has öğretisi, Mısır Ezoterizmidir. Hatta Şeytan'a Seth denmektedir. Kısacası Seth'in Şeytan olduğu görüşüne sahiplerdir. Set Tapınağı'nın üyelerinin pylon adını verdiği coven tarzı kendi içlerinde grupları bulunmaktadır. Tapınağın günümüzde 200 ile 500 arası üyesi bulunulduğu düşünülmektedir. Kendi kurdukları dinin ismi ise Sethianism'dir. Kendilerine Sethian derler. Resmi siteleri burada.

Sethian

Sethian kelimesi Michael Aquino'ya göre "bir şey olmak", "bir anlam kazanmak" gibi sözlerle açıklanmakta, Sethianlığı bulmadan önce Anton LaVey'in kütüphanesine ve Church Of Satan öğretilerine de kendi kitaplarını sokmuştur. En eski Sethianlar aslında Michael Aquino'dan bile eskiye dayanmaktadır. Sethianlar ilk baş 2.yüzyılda görülmeye başlanmıştır. İlk Sethianlar kendilerine Satanist demezlerdi. Zira o zamanlar Satanist diye bir kelime yoktu. Sethianlar kendilerini Set'in takipçileri olarak tanımlardı, isimleri ilk baş Ireneyus'un metinlerinde bulunmuştur. Eski Sethianların sadece Mısır ve Filistin çevrelerinde yaşadığı tahmin edilmektedir.

Vampir Sethianlar

Peki, bu Sethianlar vampir mi? Neden vampirler? Aslında hepsi vampir değiller. Günümüzde farklı şeylerin içinde bulunan Sethianlar olduğunu bizzat kendim biliyorum. Ayrıca kendilerine vampir demezler. Onlar için vampir ve Vampyr kelimesinin arasında büyük bir fark vardır. Vampirler, Slav Mitolojisi'nden fırlamış, filmlerde oyuncak edilmiş iken Vampyrler Ezoterizm'in içinde Gnostik bilginin peşinde, Set'in karanlık topraklarından buraya kadar gelmiş, insanlardır. Evet insanlardır! Siz ne sandınız yoksa? Sonsuz dünyevi yaşama sahip olduklarını falan mı? Hayır efendim, bu şahıslar yani Sethianlar, Vampyr öğretisi denilen bir karanlık dünyada yaşamaktalar bu yaşayışları, internette veyahut saçma sapan televizyon programlarında gördüğünüz kan içen tipler değiller. Michael bir çok kitap yazmış, Set'in zümrüt tabletlerini çözümleyip yorumlamıştır. Ondan sonra bu yola kapı açmıştır.

Neden Vampyr ?

Mısır'da cidden çok gizlide kalmış bir vampir öğretisi bulunmakta. Bu vampirlerin Mısır'da Tanrıça Isis'in sahip olduğu karanlık topraklarda ortaya çıktığı ve tanrıçanın öğrencileri olduğu düşünülmektedir. Bu öğreti günümüzde hala bulunmaktadır. Ayrıca günümüzde Tanrıça Isis'in öğretisi Asetianlar diye farklı bir oluşumda da vampirlik adı altında bulunmaktadır, ama bu kişiler kendilerini Satanizm'in içinde görmedikleri için onlara yazımda yer vermek istemedim.

Sethian Vampir ve Popüler Kültür Vampiri

Sethian vampirlerle, popüler kültür vampirini karşılaştırmak aslında baya gülünç bir durum. Yazmamın sebebi Sethianların kendilerini saçma vampir imajından uzak tutmaya çalışmalarıdır. Sethianlar ölümsüz değillerdir. Sethianlar ölümden sonra ölümsüzlerdir, bu yüzden fizyolojik ölüm onlar için bir şey ifade etmez. Sethianlar sonsuz yaşama sahip değillerdir. Sethianlar sarımsaktan korkmaz, Sethianlar haçtan korkmaz ama belki tiksinir, kim bilir? Sethianlar cidden vampirlikleri hakkında çok az bilgi paylaşıyorlar, sayıları da az olduğundan bilgi edinmesi hayli zorlaşıyor. Sethianlar Sol El Yolu'nun öğretileri ile maji etüt etmektedirler. Kendilerine has ritüelleri ve vampir olduğuna inandığı ruhsal yoldaşları vardır. Bu vampir ruhlar, yüksek demonlardır.

Aslında bu yazı, bize Satanizm'in içinde ne kadar farklı oluşumların bulunduğunu kanıtlar nitelikte... Sethianların sayılarının şuanda az olması nedeniyle fazla kaynağa ulaşmak mümkün değil. Ayrıca vampirik oluşumlar, Set Tapınağı'nın vampir öğretilerini gibi konulara Türkçe erişmek zordur. Benim bu konuyu yazıya dökmemin nedeni, hiç Türkçe kaynak olmamasıydı, eğer varsa da ben göremedim.

Karanlıkta oturan,ışığı getirendir.

Ikarus

Yorumlar