Gorillaz

Uzun süredir müzik başlığı altında bir yazı gelmedi değil mi? Heheh, bu durumu değiştireyim istedim. Gorillaz hakkında yarı bilgi, yarı benim için yeri hakkında karaladım. Yazının yalnızca bilgi olmayışıyla ilgili önden ifademi yapayım; öncelikle grup fazlasıyla bilindik. Yani zaten grup hakkında fazlasıyla bilgiye sahip olduğunuzu varsayıyorum. En kötü Wikiwand'den hakkında bilgi edinilebilir. Serpent Culture'un farkı, satanist alt kültürün içselleştirilişi olduğundan, yarı blog şeklinde yazdım.

Grupla tanışmam fazlasıyla tesadüfen gerçekleşti. Sanırım 2003 yılıydı, ortaokula gidiyordum. Mahallemizde bilgisayar kullanımı konusunda o dönem için aşmış bir büyüğüm vardı, heheh. Bendeyse bilgisayar daha yoktu. kaset teyibi ve VCD çalar vardı. Bu VCD'ler Türkiye gibi üçüncü dünya ülkeleri dışında pek bilinmez bu arada. Kendisini TV'ye kabloyla bağlardınız ve film ya da klip içeren CD'leri takarak izlerdiniz. Güzel günlerdi.

Mahalledeki büyüğümden bana bir kaç CD çekmesini istedim. O dönemde Eminem dinliyordum. The Real Slim Shady, Stan, Without Me favori parçalarımdı. Eminem ağırlıklı yabancı karışık bir CD çekmiş. Üstelik track formatında da değil, direkt klipleri atmış içine. Kliplerden birinde, Gorillaz - 19/2000 vardı. Tabii, alternatifsizlik yüzünden ben bu CD'yi baya defalarca kez oynattım. Klip de, şarkı da hoşuma gitmeye başladı böylelikle.

https://www.youtube.com/watch?v=WXR-bCF5dbM

Klipte ve grupta bir eleman vardı ki, fazlasıyla dikkat çekici göründü bana. Tabii ben bu klibi, grubun kendini ifade edişi olarak değil, tek seferlik bir şey sanıyordum. Aradan yıllar geçtikten sonra 2006'da ilk kez evime bilgisayar ve internet geldiğinde, sanırım Google'da ilk arattığım şeylerden biri Gorillaz oldu. Bu klibin de aslında grup için tek olmadığını, tüm kliplerinde bu sanal karakterlerin olduğunu öğrendim. Tabii bir de klipte dikkatimi çeken kişinin adını: Murdoc.  Aslında bu postun yazılma sebebinin de bir bakıma Murdoc olduğunu söyleyebilirim. Animasyon bir çizim dahi olsa, adamda resmen Şeytan Tüyü vardı, heheh. Şu tipe baksana:

gorillaz

Ters haç kolyeli, bir gözü kırmızı, kurukafalı yüzük takan ve keskin dişleri olan Murdoc, belki de daha ne Satanizm, ne Blasphemy, ne de Black Metal'in varlığından haberdar değilken beni bu üç kavrama karşı farkında olmadan ısındırmıştı. Hayır hayır, bunu manipüle etmek anlamında söylemiyorum. Tamamen iyi anlamda ifade ediyorum.

Murdoc'un Satanist Olması

Evet evet. Şimdiye kadar kuşkulanmışsınızdır, işin gerçeğini söyleyeyim: Murdoc bir Satanist. Bunu bu kadar kesin bir şekilde ifade edebiliyorum çünkü tüm tarzının yanı sıra elimde bir kanıt var.

Madem yazının başında Dark'ta olduğu gibi zamanda geriye doğru gittik, o halde orada biraz daha kalalım. O zamanlarda MTV'de Cribs isminde bir program vardı. Belki hala vardır, bilmiyorum ben izlemeyi bıraktım. Bu Cribs'te, MTV kameraları müzisyenlerin evine gider ve çekim yapardı. Burası salonum, bunlar arabalarım, bu home studiom gibi evlerini ve içerisindeki eşyaları konu ederdi ev sahibi müziyen.

Bir MTV Cribs'e de Gorillaz konuk olmuştu. Ahaha, çok orijinal değil mi düşününce. Bu adamlar tamamen animasyondan ibaret ve MTV evlerine gidip kapıyı çalıyor. Kapıyı Murdoc açıyor ve tamamen akşamdan kalma. "Ah, evet siz gelecektiniz, unutmuşum" deyip kapıyı boxerıyla açıyor. Ardından ekrana Murdoc için bir tanıtım sahnesi geliyor:

Harika değil mi?

Son olarak grup hakkında çerez bilgiler

  • Gorillaz'ın müzik janrı ne peki? Massive Attack benzeri bir müzik yaptıkları söylenebilir, trip hop.
  • Dünyanın ilk sanal grubu.
  • Bir kliplerinde Bruce Wills oynamıştı: Stylo.
  • 2010 yılında çıkarttıkları The Fall albümünü yalnızca iPad kullanarak yazdılar.
  • Grup üyeleri animasyon olmasına rağmen bazen sahneye de hologram şeklinde çıkıp konser veriyorlar.
  • Bir konserlerinde Madonna ile aynı sahneyi paylaştılar
  • Do Ya Thing klibinin bir sahnesinde Arko Traş Köpüğü kullandılar, haha.
  • Grup bir ara dağılır gibi oldu, fakat sonra yeniden bir araya geldiler.

Gorillaz'ı deneyin dostlarım.


Hey, Serpent Culture’ın Türkiye’de Satanist Kültür’ün yaygınlaşması için uğraşıyor olmasını, orijinal ve çeviri yazıları seviyorsan Patreon destekçilerimiz arasına katılarak bu konudaki motivasyonumuzu artırabilir, yazıları diğerlerinden önce görebilir, ayda en az 1 kez Patreon destekçilerimize özel yazdığımız yazılara, ayda 1 değerlendirme podcastlerine ve Yusuf Eryan’ın gizli videolarına erişebilirsin. Bizi Patreon’da desteklemek için tıkla.

Yorumlar