Doğru Bilinen Bazı Yanlışlar

Satanistler olarak, bizden olmayanlara ve bizi bilmeyenlere karşı ön yargılarla mücadele ediyoruz. Bu güzel. Fakat hala daha kendi aramızda bile, Satanizm başlığı altında doğru bilinen bazı yanlışlar da yok değil. İnşiblis, bu doğru bilinen bazı yanlışlar konusunda aydınlatıcı olabilirim.

Doğru Bilinen Bazı Yanlışlar

1. Satanistlik

Dilde henüz olmayan ancak kişinin yaratıcı yönü sayesinde bazı kelimelere yapım ekleri ekleyerek ya da iki kelimeyi birleştirerek yeni bir birleşik isim yaratması oldukça güzel. Üstelik yaratıcılık, her Satanist'te bulunması gereken, Şeytan tarafından da tasvip edilen bir durum. Bunlara rağmen Satanistlik diye bir kelime yok. Zira zaten bu kelimenin gelmesi gereken anlamı karşılayan güçlü bir kelime var: Satanizm. Yaratıcılık, henüz dilde bir ifadesi olmayan kelimeler için kullanılabilir. Satanistlik deyimini hayatınızdan çıkartın.

2. Elohim 

Yahve'nin pek çok ismi var ve bu isimlerin arasında güzel olan bir tane dahi yok. Fakat onun isimlerinden biri Elohim değil. Wikipedia'da öyle yazıyor olabilir, siz Wikipedia'ya aldanmayın. Elohim kelimesi Tanrılar anlamına gelir. Eğer Elohim, salt ve bir başına Yahve anlamına gelmiş olsaydı, bu durumda Kıtab-ı Mukaddes'in Yaratılış Kitabı'nda geçen Elohim sözü, Tanrılar'ı ifade edemezdi. Demek istediğim şu ki, Yahudilik eskiden çok tanrılı bir dindi. Yaratılış kitabında Elohim sözü geçiyor ve bu durum Kutsal Kitap eleştirisi bağlamında güçlü bir koz veriyor elimize. Biz gidip de Yahudilerin yaptığı gibi Yahve'ye Elohim dersek, istemeden onların işine gelen bir pozisyon almış oluruz. Böyle şeylere gerek yok. Bilinen şey, yanlış olduğunda, bundan vazgeçmek yapılması gerekendir.

Bir antrparantez: Üstteki paragrafta yanlış anlaşılmaya fazlasıyla müsait bir Yahudi karşıtlığı var değil mi? Bu karşıtlık, Yahudi ırkına mensup kişilerin tümünü değil, Yahudi inancına sahip kişilerin tümünü kapsıyor. Konudaki kişisel düşüncem, Blasphemy düşkünü Yahudi kanından olan birini bağrıma basabileceğimdir. Nietszche der ki, "Bir Hristiyanla tokalaşmam gerektiğinde, en kısa sürede gidip ellerimi yıkıyorum." Benimkisi de biraz buna benziyor. Aynısı Araplar için de geçerli. Kendisini geliştirmiş ve Islam'dan arınmış bir Arap'la gayet de arkadaş olabilirim. Fakat Islam'ın kör kütük bir savunucusu, ırk olarak Arap olmasa bile, en Arap'tan daha Arap gelir bana. Irk karşıtı değil, popüler din karşıtıyım.

3. Spiritual Satanism

Üzülerek ifade etmem gereken bir diğer konu da Spiritual Satanism'in kullanımı. Şu konuda anlaşalım dostlarım; Spiritual Satanism, sevelim ya da sevmeyelim ilk kez Joy of Satan tarafından kullanılmış bir kavram. 2002 yılında ABD'de Spiritualist görüşler, neredeyse zirveyi zorluyordu. Bunu görebilmeniz için, 1997 yılında gösterime girmiş Mars Attacks filmini bir örnek olarak size sunabilirim. ABD'de spiritualizm konusuyla ilgili daha sonra yine konuşuruz belki. Joy of Satan'ın ortaya koymuş olduğu sentez, tüm dünyada pek çok kişiyi etkiledi. Çünkü hem az önce de söylediğim gibi yükselişe geçen meditasyon, ruhçuluk, metafizik alemle iletişim kurabilme olaylarını bünyesine almış oldu, hem de Şeytan'ın kökenini 3 popüler dinden çok daha gerisine dayandırdı. (Benzer bir konuda genç Cumhuriyetimizin de bir teorisi vardı, ondan da bir gün bahsederiz.)

Dolayısıyla Ayetler Kitabı'nı Şeytan'ın yazdırdığına inanan birisinin, inancına "Spiritual Satanism" demesi doğru bir tabir değil. Kitaplara inanan bir Satanist, inancı sorulduğunda Teistik Satanizm demelidir. Bu daha doğru bir tanım olacaktır.

4. Farklı Satanist Ekoller

Her Satanist'in açık bir fikirle yaklaşması gereken bu konu daha. Bir kaç ay önce, The Satanic Temple, ABD tarafından resmen bir din olarak tanındıktan sonra, Church of Satan resmi hesabı ile Lucien Greaves Twitter'dan birbirine laf sokuyordu. Ahahaha çok komik, neyi paylaşamıyorsunuz ki? Farklı ekoller ya da aynı inanç anlayışı altında başka gruplar oluşacak. Harari, Sapiens'te diyor ki, "150'den fazla insan bir araya geldiğinde, önce kişiler arası ilişkiler yıpranmaya başlar, daha sonra da söz konusu toplululuk bundan etkilenir ve dağılma başlar." Tam olarak bunu söylemiyordu ama vermek istediği anlamın bu olduğunu hatırlıyorum.

Bu sebeple farklı ekollere karşı anlayışlı olmayı deneyin. Ateistik Satanizm de olacak, Deistik Satanizm de, Agnostik Satanizm de olacak. Ne kadar çeşit olursa, o kadar tercih ediliyor olacağız. Satanizm, kimsenin tekeli olamaz.

5. Ayetler Kitabı

Kitapları temel alan pek çok Satanist, onların tek bir bakış açısından yorumlanabileceğini düşünüyorlar. Kitapta, kitabın kendisi için şöyle bir söz geçiyor: "kolaydır, anlayana ana fikrin anlatılması." Burada, tek bir anlayıştan söz edilmez. Ayetler Kitabı, Gerçekler ve İsa Kitapları olmadan salt başına okunduğunda, Teistik bir anlam dışında anlamlar da taşıyabilir. Özellikle de kitabın daha başlarında vurgulanan şu söz, kitabın nasıl bir Şeytan tasviri sunduğu konusunda fazlasıyla aydınlatıcı:

"Size, şah damarınızdan daha yakın değilim. Ben zaten Siz'im."

Ayetler Kitabı'nın birden çok yorumu olabilir. Böyle olması, Ayetler Kitabı'nın kalitesini düşürmez, aksine zenginleştirir. Farklı bakış açılarına sahip olmak da, Satanist olmanın bana göre en temel şartlarından birisi. Ki, gören gözler için Ayetler Kitabı'nın pek çok yerinde, bağnazlık, Satanizm adına yapıldığında bile kabul edilmez. Dalkavukluk ve sorgulamadan kabul edilme gibi şeyler, Şeytan'ın karakterine tamamiyle zıt şeylerdir. Satanist bir bağnaz olmak, sizi Şeytan'dan çok Yehova'ya yakınlaştırır.

Sonuç

Yeniden düşünmeyi ihmal etmeyin. İmanı, aklın önüne geçirmeyin.

Yazıyı yazdıktan bir süre sonra, konuyla ilgili daha detaylı bir içeriği olan bir video çektim. Konuyla direkt olarak alakalı olduğu için, videonun da burada olmasını istedim. Keyifli izlemeler.

https://www.youtube.com/watch?v=dex3x_9rc9s 

Yorumlar

  1. site çok hoşuma gitti araştırıp arayıp bulamadığım bi çok cevabı burda buldum teşekkürler..

    YanıtlayınSil
  2. ben teşekkür ederim sancak.

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme