Satanizm Nedir?

Satanizm'in, internetin yaygınlaşmasıyla birlikte, daha geniş kitlelere ulaşma fırsatı yakaladığını ve gerek dünya, gerekse Türkiye Satanizmi'nde bu fırsatın fazlasıyla iyi değerlendirildiğine şahit oluyoruz. Pek çok Satanist'in overrated olarak gördüğü bazı ortak şeyler var. Bunlardan bazıları Soramazsın'da da karşıma gelen "kedi mi kesiyorsunuz, bakire mi kesiyorsunuz" gibi ahmak turnusolu sorular. Bazıları ise tarantula beyinli olmanın ölçütü olan ve Satanizm'in yalnızca medya tarafından sunulmuş profilini bilen ve bunun doğruluğuna, en az kütle çekimi kanunu gibi inanan insanların varlıkları. Nasıl bu kadar geride kalabiliyorlar ve bu tarantula beyniyle nasıl yaşamayı sürdürebiliyorlar, anlaması mümkün değil.

894345 kere söylediğim şeyleri burada yinelemek istiyorum:

Bazı Satanist Ekoller

Church of Satan

Satanist olmak için, Şeytan'a muhakkak inanıyor olmak gerekmez. San Francisco'da 30 Nisan 1966'da Anton Lavey tarafından resmi olarak kurulmuş Church of Satan Şeytan Kilisesi) tamamiyle materyalist bir yaklaşımı benimser ve Şeytan'ın gerçekten var olmadığını söyler. Kendilerine Ateistik Satanist derler. Şeytan'ı yalnızca bir roman karakteri gibi görürler ve onu fikirsel anlamda önemli bulurlar. Günümüzdeki baş rahibi Peter Gilmore'dur.

The Satanic Temple

Yine ABD'de, daha yakın bir tarihte kurulmuş olan bir başka Satanist organizasyon olan The Satanic Temple, (Şeytan Tapınağı) tıpkı Church of Satan gibi Sembolik Satanist gruptur. ABD'de laiklik için oldukça sansayonel eylemler yapıyorlar ve Şeytan'ı da, bu protestolarında yalnızca bir sembol olarak seçtiler. Eğer Satanizm'in meşruiyeti hakkında çekinceleriniz varsa, The Satanic Temple'ın Amerika Birleşik Devletleri'nde resmen bir din olarak tanındığı bilgisini size vermeme izin verin. Kimse, Satanizm'in meşru olup olmadığını sorgulayamaz, dünyanın itici süper gücü ABD, Satanist bir oluşumu din olarak tanıyor ve vergiden muaf bırakıyorken, geri kalan her karşıt görüş, yalnızca çamurda debelenen domuzlar gibi görünecektir. (İngilizcesi olanlar haberi kaynağından okuyabilir.) Grubun başında Lucien Greaves bulunmaktadır.

Global Order of Satan

Bir başka Sembolik Satanist grup ise Global Order of Satan. Kendileri Birleşik Krallık'ta ya da daha bilinen adıyla İngiltere'de mevcudiyet gösteriyorlar. Sitelerinde söyledikleri gibi "As atheists we believe in neither gods nor devils." (Ateistler olarak tanrıya da Şeytan'a da inanmıyoruz.")

Teistik Satanizm

Peki ya Şeytan'ın varlığına gerçekten inanan Satanistler? Onlar öcüler mi? IŞİD'in geçtiğimiz yıllarca yalnızca bizim ülkemiz Türkiye'de onlarca canlı bomba patlattığını ve yüzlerce masum insanın hayatını bu çirkin zihniyet yüzünden yitirdiğini bilmiyormuş gibi, Şeytan'ın varlığına inanan insanları suçlamaya devam mı edeceksiniz?

Şeytan'ın varlığına inanan Türkiye'deki Satanistlerin hayattan ne anladığını görmek isteyenlere, Ayetler Kitabı'nı okumalarını salık veririm. Şeytan'ın kendi ağzından yazıldığı iddia eden bu kitabı buraya tıklayıp indirin ve kendiniz okuyun. Aklınızla hüküm verin, ön yargılarınızla değil. Kana susamış olanlar, Satanistler değil.

Satanizm, bu organizasyonlardan ve ekollerden ibaret de değil üstelik. Dünyanın pek çok farklı ülkesinde (dikkat edildiyse, verdiğim örneklerin hepsi de batılı, gelişmiş ülkelerden) pek çok farklı Satanist anlayış söz konusu. Bunlardan bir diğeri ise, Luciferian ekol. Kendilerinin Şeytan'ı nasıl gördükleri ile ilgili daha önce şöyle bir yazı çevirmiştim, birebir alıntılıyorum.

Luciferianların sahiplendiği Lucifer, Işık Taşıyan konseptidir. Onlar için Lucifer, gerçekten arayanlar için aydınlanmayı onlara getiren varlıktır.

Lucifer, gerçeğin peşine düşmüş kişilere, bu gerçeği kendi içlerinde bulmasına yardımcı olan bir dış güç değildir. Denge aynı zamanda Lucifer konseptinin önemli bir bileşenidir. Luciferianlara göre o, tıpkı insanların oldukları gibi hem ruhsal, hem de bedensel bir varlıktır. Aşırı derecede ölçülüdür. O, hem ışık hem de karanlıktır, çünkü biri olmadan diğeri olamaz, ve her ikisinden de öğrenilecek dersler vardır.

Bazı Luciferianlar, Lucifer’i gerçek bir varlık olarak görürken, diğerleri onu tamamen sembolik olarak görür. Birçok Luciferian, nihayetinde, meselenin doğaüstü bir zeka değil, Lucifer’in temsil ettiği değerler olduğu için aslında önemli olmadığı konusunda hemfikir.

Görüldüğü gibi yalnızca Satanist ekollerde değil, Luciferian ekollerde de hem gerçek bir inanç, hem de sembolik bir inanç söz konusu.

Satanizm ve Şeytan Öcü Değildir!

Şeytan'ı övenlerin yalnızca Black Metal grupları olmadığını ve Şeytan sevgisinin yalnızca corpse paintle ifade edilmediğini söylemiştim. Konuyla ilgili iki örnek vermek istiyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=S5tJL0lLDkw

Oldukça klasik bir görüntü değil mi? Elinde akustik gitar olan, tamamen normal görünümlü bir adam. Sözlerde ise Lucifer (Şeytan)'dan elini tutmasını isteyen bir adam var. Lucifer'la şarabını paylaşmak isteyen bir adam. Satanizm de, Satanistler de öcü değil.

Bir diğer örnekse, isim olarak Lucifer'ı seçmiş bir Rock grubu.

https://www.youtube.com/watch?v=Q3lY162o-AQ

Yeterince belirgin değil mi, grubun logosundan da Lucifer'ın Işık Getiren oluşu, aydınlanmanın öncüsü olduğu? Müzik de, oldukça dinlenebilir görünüyor sanırım. Yineliyorum; Satanizm de, Satanistler de öcü değil.

Uyanış

Diyalektik Materyalizmden bahseden, her şeyin zıttı ile mümkün olacağını savunanların, kendilerine aşılması gereken bir engel olarak düşündükleri Allah ya da Mesih'in karşısına Şeytan'ı koyma vakti geldi.

Hermetizmle ilgilenenlerin, Hermetik Dünya Görüşünü özetleyen Kybalion'u değerli bulan tüm ezoterik felsefe okullarının, Şeytan'ın değerini anlama vakti geldi.

Şeytan'a inancı olan tüm farklı ekollerin, gerçekleri görme ve birbiriyle bir olma vakti geldi.

Gözlerinizi açın!

Yusuf Eryan

Yorumlar

 1. derli toplu güzel bir yazıydı.

  YanıtlayınSil
 2. […] bir gözü kırmızı, kurukafalı yüzük takan ve keskin dişleri olan Murdoc, belki de daha ne Satanizm, ne Blasphemy, ne de Black Metal‘in varlığından haberdar değilken beni bu üç kavrama […]

  YanıtlayınSil
 3. […] kelime yok. Zira zaten bu kelimenin gelmesi gereken anlamı karşılayan güçlü bir kelime var: Satanizm. Yaratıcılık, henüz dilde bir ifadesi olmayan kelimeler için kullanılabilir. Satanistlik […]

  YanıtlayınSil
 4. Joy of satan meditasyonlarından olumlu dönüşler alıyorum ama sizin ayetler gerçekler kitabınıza inanan kişilerin meditasyonundan gram gelişemedim bana ulaş josu bu kadar küçümsemenize anlam veremiyorum

  YanıtlayınSil
 5. Deli saçması şeyleri öğreti diye insanlara sunması olabilir belki sorunun yanıtı Oğuz. Satanizm, meditasyondan ve ruhsal çalışmalardan ibaret bir olay değil; her şeyden önce bu konuda anlaşalım. Satanizm, dualist bir yaklaşımı gerektiriyor. Bunu yalnızca Ayetler Kitabı'na dayanarak söylemiyorum; Şeytan'ı Yahve'den ayrı ve bağımsız bir tanrı olarak ele alan tüm Satanist ekollerde bu doğal olarak gelişen bir yaklaşım. Dahası, bunu Satanik Pentagram'da da görebilirsin.

  Dualist bir inanç/filozofi olan Satanizm'de, ruha fazla önem verip; bedeni ve aklı yarım bırakırsanız ne olur? Birbirinin birebir aynısı robotlar haline gelirsiniz. İnsanlara siyasette bile kendi istediği gibi olmasını ön gören bir ekol Joy of Satan. Özgürlük bunun neresinde? Özgür olmayana Satanist diyebilir misin?

  Eğer bu yetersiz geldiyse, şurada daha ayrıntılı anlattım.

  YanıtlayınSil
 6. Orayı okudum hatta sizi bulma nedenim "joy of satan türkçe" gibi kelimeler aratıyordum sizin josa eleştri yazınızı görünce baya sevindim. Josla ilgili resmen türkçe eleştri yok. Ben oldum olası milliyetçiliği sevmemişimdir ama ruhani olarak jos ilginç deneyimler yaşattı. İster enki ister düşman olsun güç meditasyonları içsel hatta şaşılacak olaylara sebep olabiliyor. Ben satanizme ilk inisiyemi sizin inandığınız3 kitaba bakarak yaptım. Sonradan bozdum çünkü allaha inanmaktan farkı yoktu. Discord serverindekilerin dedikleri meditasyonları düzenli olarak yapmama rağmen gram gelişme görmedim. Josa şaşırdığım yönleri var ensestekarşı çıkması beni aşırı üzüyor. Ama bir yandan ruhani, gözle görülür veya sesle duyulur bir şeyler sunuyorlar bize. Eğer senin uyguladığın bir meditasyon yada meditasyonsuz demon çağırmaya inanıyorsan çok çok rica ederek epostama yada bu yorumun altına yazar mısın? Hatta şöyle sorayım: sen jos fikirlerini terk ettikten sonra naptın? Meditasyon olsun, tanrılarla konuşma olsun nerden bilgi buldun?konuştuğun tanrılar jos hakkında ne diyor? Biraz genç bir kardeşinim cidden yorumumu yanıtladığına aşırı sevindim sevgiler... (İstersen heran epostamdan ulaşabilirsiniz.)

  YanıtlayınSil
 7. Tanrılarla konuşuyor olmak gibi bir iddiam yok. Bu iddiada olanlar da komik geliyor. "Demonuma sorayım, demonum böyle diyor." gibi cümleler kurmak aşırı paçoz geliyor. Demonlarla iletişime geçebilmiş biri, her şeyden önce belli bir kendini bilme seviyesinde olmalı. Bunu ulu orta her yerde söyleyince insanlar, "Aaa, demonu varmışş!" gibi tepkiler vereceğini sanmak çok komik. Böyle bir şey gerçek olsa dahi, bu, böyle apaçık şekilde dile getirildiğinde, her makul ve mantıklı insanın yapacağı şey, bu 'iletişim'den şüphe duymaktır.

  YanıtlayınSil
 8. Yusuf abi ozaman neden bu dine inanıyorsun? Somut bir delil/mucize/doğaüstü bir şey görmeden inanmak zor olmaz mı? Bide senin inandığın kitaplara inanan başka gruplar da var hepsi "tanrıyla konuşuyorum." Diyor sana göre tanrıyla iletişim imkansız mı? Biraz detaylı anlatırsan çok ama çok sevinirim. Şöyle de sorumu anlayabilirsin: teistik satanizm + 3 kitaba seni bağlı tutan şey nedir?

  YanıtlayınSil
 9. […] bırak bu işleri, daha sen kendi adına bak. Eyüp diye peygamber bile var ve senin gelip bana Satanizm anlatman komik […]

  YanıtlayınSil
 10. […] Satanizm’in daha fazla kişiye ulaşması için yaptığım tek şeyler bunlarla da sınırlı değildi. Soramazsın başlıklı ve konsepti toplumun yabancısı olduğu kişileri topluma tanıtmak olan bir programa katıldım ve yüzümü gizleyerek orada Satanizm’i anlattım. Son baktığımda izlenmesi 2M’ye yaklaşmıştı. Bu acayip bir rakam, Türkiye’nin yüzde 2’sinden fazlası durduk yere Satanizm’den, Ayetler Kitabı’ndan ve Şeytan’ın gerçek tanımından haberdar olmuş oldu. […]

  YanıtlayınSil
 11. […] Serpent Culture’ın Türkiye’de Satanist Kültür’ün yaygınlaşması için uğraşıyor olmasını, orijinal ve çeviri yazıları […]

  YanıtlayınSil
 12. […] “Satanizm, bir beyaz ışık dini değildir; bedensel, dünyebi ve şehevi bir dindir. Bunların hepsi Şeytan tarafından yönetilir, solun simgesidir. Kaçınılmaz olarak sorulan soru, ‘Diyelim ki ona Hümanizm diyemezsiniz, çünkü Hümanizm bir din değildir; ama zaten her yaptığınız doğuştan geliyorsa neden bir dininiz olsun ki? Neden sadece yapmıyorsunuz?’ […]

  YanıtlayınSil
 13. […] Satanizm’in aslında sadece bir inanç olmadığını hemen hemen herkes biliyor. Aslında Şeytan figürü bir başkaldırının sembolüdür. İlk isyan çıkarandır, teosa karşı kaosu getirendir, kimine göre tam tersi kaos’a düzen getirendir. Semavi dinlere baktığımızda tanrıya karşı diğer her varlığın düzen ve ahenk içinde itaat ettiğini görüyoruz. Tabi, o güne kadar Şeytan’ın tanrıya karşı konuşup onun görüşüne karşı gelmesi, şahsen bu hikayeye inanmıyorum. Şeytan benim gözümde bu hikayede hiç var olmadı ama konu bu değil… Konu bunun bir hikaye olması, insanların çoğunun bunu böyle bilmesi, çok inançlı insanların Şeytan’ı bir düşman olarak görmesine sebep oluyor.  […]

  YanıtlayınSil
 14. […] adında bir yayın organımız yok mu?” Elbette var, ama burası yalnızca Satanistlere ve Satanizm meraklılarına hitap eden bir site ve haber odaklı değil. Bakın, eğer bu konuda benimle […]

  YanıtlayınSil
 15. […] Amerika Birleşik Devletleri’nin farklı şehirlerinde bulunan üniversitelerde Satanizm, laiklik ve Şeytan Tapınağı hakkında konuşmalar yapmıştır. Bunun yanı sıra Amerikan […]

  YanıtlayınSil
 16. […] Bugün bir çeviri ile karşınızdayım. Satanizm‘in adını ABD’ye ve tüm dünya gündemine duyurma konusundaki en çalışkan Satanist […]

  YanıtlayınSil
 17. […] Şeytan Kilisesi’ni temsilen pek çok televizyon ve radyo programına konuk olarak Satanizm hakkında konuşmuştur. Bu kanallardan bazıları History, BBC, Syfy, Point of Inquiry ve Bob […]

  YanıtlayınSil
 18. […] okumalar ve çeviriler yapmaya devam ediyorum. Ama anlayışla karşılamalısınız, bu insanlar Satanizm‘in görünür kılınması için belki de gelmiş geçmiş en çok çaba sarfeden kişiler. […]

  YanıtlayınSil
 19. […] ediyorum ki, Şeytan’ın kendisi ve Satanizm‘in farklı ekolleri, toplumdan, çevreden ve kendisine etki eden ne varsa tüm bunlardan […]

  YanıtlayınSil
 20. […] düşmüş melek yorumuna dayanan Satanizm ile ilişkili de olsa, Luciferianlık yalnızca Devil figürü veya Şeytan’ı esas almak […]

  YanıtlayınSil
 21. […] global bir anlamda en tepelere yerleştiriyor Black Metal’de! Black Metal’in de, Satanizm‘in de ve belki biraz da Kara Nihilist düşüncenin de o ısrarı, derinlerdeki koyu […]

  YanıtlayınSil
 22. […] Satanizm’in ve Şeytan algısının günümüzde geldiği noktada olmasına katkı sağlayan bazı […]

  YanıtlayınSil
 23. […] gibi triplere girmedik , girmeyeceğiz. Sümer ve/veya Babil İnancı’nı alıp da Satanizm adı altında sunmayacağız. Dediğim gibi , Ruhani olmak meditasyon çalışıyor olmamızdan ve […]

  YanıtlayınSil
 24. […] Satanizm ise, anaerkildir. Lilith’i sahiplenir. Aşağıda, bizim sahiplendiğimiz Lilith’in ağzından yazılmış, Uzakdoğulu bir hanımefendinin şiiri var. Bir mumun fitilini yakın ve şiirin tadını çıkartın. […]

  YanıtlayınSil
 25. […] Paradise Lost / Kayıp Cennet, Satanizm‘in daha asil bir hale gelişinde büyükçe bir etkiye sahip. İnsanların zihinlerindeki […]

  YanıtlayınSil
 26. […] hatta ona inanmadıklarını söylüyorlar. 1980’lerin “Satanik Paniği” sırasında Satanizm‘e atfedilen cinayetler ve çocuk istismarları ile hiçbir şekilde alakadar olmak […]

  YanıtlayınSil
 27. […] logosunun ortasında Leviathan haçı taşıyor. Çoğunuzun bildiği üzere, bu sembol Sembolik Satanizm‘in bir sembolü. Serpent Culture, yine ortaya çıktığı ilk tarih olan 2017’de, SC […]

  YanıtlayınSil
 28. […] ayet dünyadaki ve Türkiye’deki bazı Satanist grupların Satanizm yorumuna neredeyse bir eleştiri gibidir. Sahte Tanrı’nın üç dininden ikisi, dinle […]

  YanıtlayınSil
 29. […] bir benzeri. Daha açıkça ifade etmem gerekirse, Batılı Hristiyan insanların kafasındaki Satanizm‘in nasıl bir şey olduğu, görülecek filmde. Tabii tümünde değilse bile, 2. kısmın […]

  YanıtlayınSil
 30. […] çok daha iyidir. Görünüm bakımından mükemmel olup, içi boş ve kendine Satanist diyen ancak Satanizm‘i içselleştirmekten millerce uzak tiplerden biri haline dönüşmeyin. Kendinizi gizleyin, […]

  YanıtlayınSil
 31. […] de dünyanın sonu gibi göründüğüne eminim. Haha. Ben Black Metal’in kendisini yalnızca Satanizm‘in propaganda aracı olarak gördüğüm için ve biraz da belki çok fazla dar bakış […]

  YanıtlayınSil
 32. […] giriyormuş gibi hissediyorsunuz. Elbette, burada yalnızca öznel hislere dayanarak Satanizm çıkartmıyorum. Grubun sözleri Satanism, Misanthropy, Philosophy […]

  YanıtlayınSil
 33. […] anlatıp anlatmama konusunda oldukça kararsızım, fakat kısa bir özetle anlatacağım galiba. Satanizm‘i tanıyıp, dahil olalı 1 yıl olmamış henüz. O zamanlar -nostalci seviciliği- Facebook […]

  YanıtlayınSil
 34. […] Metal’in alt türü olan Black Metal, Hristiyan Karşıtı şarkı sözleri ve Satanizm’le ilişkilendirilmiş Pentagram ve Ters Haç gibi sembolleri kullandığı için sık sık […]

  YanıtlayınSil
 35. […] Kendisi, koyu bir Pagan ve milliyetçi. Tüm bu durumun farkındayım. Lakin, Black Metal veya Satanizm konusunda biraz bilgisi olan birinin dahi tanıyor olabileceğine inandığım bu karakter […]

  YanıtlayınSil
 36. […] Satanizm’in farklı kollarına yönelik olan düşüncelerimi biliyorsunuz. Birbiriyle değil, enemy ile […]

  YanıtlayınSil
 37. […] sorgulamaktı. İçimde beliren ışığı kaybetmemekti. Henüz tanışmamıştım o zamanlar Satanizm ile… Ama insanlar bana “Satanist” dediler. Onlara göre yanlışı yapıyordum, […]

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme