"Show No Mercy" Albümündeki Bafomet


Slayer'ın ilk albümü olan "Show No Mercy"nin kapağını, yazının girişinde, güzelce görebilmeniz için yukarıya koydum.

Slayer, bugün The Big Four olarak geçen Thrash Metal'in en efsane gruplarından biri. Bu işle başlarken, albüm kapaklarına kılıçlardan oluşma bir Pentagram ve yine elinde kılıç tutan, güçlü, kuvvetli bir Bafomet koymuş olması, Metal Müzik ile Satanizm arasında bağlar olduğunu düşünen önyargılı insanları sanki biraz göz kırpar gibi, heheh. Üstelik, bir yerlerde okuduğum bir iddiaya göre, bu albüm, Bafomet'i bir albüm kapağında gösteren ilk albümmüş de. İddia diyorum, çünkü bir kumsaldaki kum tanelerinin sayısı kadar Metal albümü olduğunu sanıyorum. Tabii, 1983'ten önceki grup sayısı, günümüzdekinin yüzde 0.53'üne denk geliyor olsa gerek. Tespitini yapmak kolay olsa gerek. Ama nihayetinde, konunun başlığı "Metal Müzik Tarihinde Bafomet'in Bir Albüm Kapağına İlk Çıkışı" olmadığı için, daha fazla gevelemeden haberden bahsedeyim.

Zamanında Iron Maiden ile çalışmış bir şirket olan Super7, "Show No Mercy" albümündeki Bafomet'in de minyatür bir figürünü çıkartmış!

Gerçi, Eliphas Levi'nin orijinal Bafomet tasarımından biraz farklı bir tasarım, tamamen güçlü, kuvvetli bir erkek bedeni üzerine inşa edilmiş bir Bafomet. The Satanic Temple'ınkine benziyor. Gerçi onlar daha çok yeni oldukları için, onlarınki bu Bafomet'e benziyor demek daha makul olur.

Sizi bilmem ama böyle haberler görmek beni sevindiriyor. Hem Slayer severek dinlediğim bir grup, hem de Bafomet'i seviyorum. Bunun bir ticari ürün haline gelmiş olması, buna karşı bir talep olduğu anlamına gelir ki, bu durumun kendisi de, dünyadaki kimi Satanist karşıtı düşüncelerin aksine, Şeytan ve onunla ilgili şeylere duyulan ilginin ve ilgi duyan kişi sayısının hiç de azımsanmayacak seviyelerde olduğu anlamı çıkıyor. Bu da tabii yalnız hissettirmiyor.

Bu ürünü satın almak istiyorsanız, kendisi 15$ kadar.


Yorumlar