Hail Satan Film İnceleme


Kahraman Satanistler Şeytan'ı, kilise ve devleti ayırmak için kullanıyorlar.

Sundance 2019: Belgesel, çılgınca yanlış anlaşılan The Satanic Temple'a ışık tutuyor.

Sundance Film Festivali'nde Cuma öğleden sonra gösterime girecek mükemmel bir belgesel olan “Hail Satan?”ın merkezindeki dini / aktivist grup The Satanic Temple ile ilgili birkaç şeyi açıklayalım.

Ilk olarak: Satanic Temple üyeleri aslında Şeytan'a tapmadıklarını, hatta ona inanmadıklarını söylüyorlar. 1980'lerin “Satanik Paniği” sırasında Satanizm'e atfedilen cinayetler ve çocuk istismarları ile hiçbir şekilde alakadar olmak istemiyorlar.

Karargahları Salem, Mass., Cadı yargılamalarının evi olan siyah bir ev, en çok da Netflix dizisi “Chilling Adventures of Sabrina” ile yasal bir mücadele ile tanınır. Ancak onların temel inancı - bu Kongre bir din oluşumuna saygı duyacak hiçbir yasa yapmamalı -(Bu düşünce, bir Kara Büyü sırasında icat ettikleri tuhaf bir emir değil, İlk Değişikliğin ilk satırı.)

Kilisenin kurucu ortağı Lucien Greaves (gerçek adı değil) filmin odak noktasıdır, yönetmense, bir ateist olan Penny Lane (asıl adı). Satanizm'in Greaves'ten daha iyi bir sözcüsü olamazdı:
Tartışmayı sevmediği bir yaralanmaya bağlı olarak oraya buraya gezen soluk bir sağ göz dışında, kaybolan bir Skarsgård kardeşine benzeyen keskin özenli giyinen insandır.

Satanizm'in büyüleyici ve açık savunmalarını nasıl yaptıklarını iyi bir şekilde görebiliriz.

Grubun amacı, kamusal alanlardaki Hristiyanlığın anayasasına dikkat çekmek için Satanizm'i Hristiyanlıkla eşit göstererek hak arayan bir din olarak sunmaktır. Kamu binaları dışındaki On Emir görüntüsünün yanına Baphomet heykelleri koyarak kazanamazlar. Ancak bu asla asıl amaç değildir: Asıl amaç, iyi vatandaşların On Emir'in de devlet temelinde bir işi olmadığını anlamalarına yardımcı olmaktır.

Film dahil etme ve çoğulculuk hakkında. Evet, dikkat çekmek için Hristiyan sembolleriyle alay ediyorlar. Ama en azından filmde yer alan insanlar için, kötülükten yoksun görünüyor - gerçekten istediklerinin konuşmaya başlamak olduğunu söylüyorlar.

Amerikan aktivizmin geleneğinde, Amerikan ikiyüzlülüğüne
dikkat çekmek için protesto ve teatralite dokunuşu kullanıyorlar ve Amerika'yı kendi standartlarına uymaya zorluyorlar. Sacha Baron Cohen’in karakterlerinin hedeflerini kendilerine anlatmak için nasıl kandırdığını seviyorsanız, muhtemelen bu filmi seveceksiniz.

Mucizevi bir şekilde, “Hail Satan?”, Hristiyanları cahil çizgi film karakterleri olarak göstererek (Satanik) korosu ile vaaz vermez. İnsanları tutkuyla ve içtenlikle Hristiyan inançları hakkında konuşurken görüyoruz. Film, açıkça söylemeden örgütlü dinin düşman olmadığını gösteriyor. Grubun düşmanlığı, herhangi bir dinin diğerine nazaran devlet tarafından onaylanmasıdır.

Cuma günkü prömiyer, bir Tapınak üyesinin Katolik Kilisesi’nin isimsiz Satanist’leri kışkırtmakla suçladığı türden bir cinsel tacizi önleme konusundaki başarısızlığının özlü bir özetini kanıtlanmasını istediği için iki alkış aldı.

Şoklara hazırlanın ve aynı zamanda düşünmek için. Başlıktaki soru işareti, kırmızı boynuzlu şeytanlara ibadet etmek değil, mesele insanlarla iletisim bağı icin davettir.

Yazar : Tim Molloy
Özet Çeviri : Gothildawn
Kaynak 


Yorumlar