Behemoth Volkswagen Arena Konseri


Behemoth konserine, ekibimizden katılan biri olmadı. Bu durum, can sıkıcı ancak konserle ilgili bir değerlendirme yazısının Serpent Culture'da bulunması, bir zorunluluk, bir gereklilik ve de elbette Nergal'e bir saygı duruşu olması açısından, İngilizce'de "must" kalıbını kullanmamızı gerektiren bir durumdu. Biz de bir okuyucumuzdan rica ettik ve kendisi bizim için bir konser değerlendirme yazısı hazırladı.


2019’un en heyecanlandıran konserlerinden birini geride bıraktık. Her şeye rağmen Behemoth bizi günahlara boğdu.

19.00 – 23.00 arası açıklanan konsere, saat 20.00 gibi geldim ve kitlenin çoğu dışarıda takılıyordu. Ön grup Persecutory o aralar (19.00-21.30) sahne alıyordu. Çoğu kişinin neden dışarıda olduğunu, içeri girdiğimde anladım. Persecutory, tonmaister veya artık grubun ayarsızlığından mıdır nedir kafa siken black metal icra ettiler. Böyle bir grubun ön grup olarak getirilmesi bana göre Behemoth’a ayıp oldu.

Sahne Behemoth’a geldiğinde yapılan, soundchecklerden ses olayını çok öneme aldıkları belliydi ki mekan akustiği ile birleşince muhteşeme yakın bir ses performansı sundular.


https://www.youtube.com/watch?v=SrtY-BLwnz4
Açılış perde arkası hareketli güzel bir gölge şovuyla başladı. Tabi bu açılışla birlikte silah çeker gibi telefonlarını çıkaran büyük bir ergen kitlesi maalesef ki beni şaşırtmadı. Benim gibi birçok kişi bu kişiler yüzünden yer değiştirmek zorunda kaldı sürekli. Ki bu kitle bir ara bu konserde, pogo falan yapmaya kalktı. Resmen trajikomik bir durumdu. Hal böyle olunca bu kitle konsere odaklanmak yerine, amoled ekranlarına odaklanınca ben Nergal’in de pek hoşlanmadığını ara ara hissettim. Sık sık insanların enerjisini yükseltmeye ve konsere dahil etmeye çalıştı. Sigara olayını ne kadar engellemeye çalıştıysa da güvenlikler baş edemedi. Ara ara her yerin duman altı olduğu dakikalar oldu. Başka bir rezillik ise arkadan öne doğru atılan dolu bira bardaklarıyla, eğlendiğini sanan insanlarla aynı konseri paylaşmak oldu. Ama Nergal gerçekten artık bir frontman diyebilirim. Bu güruha rağmen seyirciyi kontrol etmesini iyi bildi.

Setlist konusunda önceki setlistlere baktığım için setlist beni şaşırtmadı hatta şarkıların çalınış sırası bile neredeyse aynıydı.


https://www.youtube.com/watch?v=OvGpBLJWLwQ
Orion’un performansını da başarılı buldum. Nergal kadar seyirciyi coşturmasını bildi. Bir güzellik ise ara arar grup üyelerinin bermuda şeytan üçgeni konumuna göre geçip, performans sergiledikleri anlardı, çok güzel bir görüntü oluşturmuşlardı.

Gecenin sonunda bir konuşma yaparak veda etmelerini beklerken, grup üyeleri ‘Blow Your Trumpets Gabriel’ parçasındaki gibi davullarla pozunu verip geceyi bitirdiler. Tabi beklediğim gibi olmamasının nedeni belki de Nergal’in yukarıda anlattığım bir kitleye tepkisi de olabilir.


https://www.youtube.com/watch?v=gFU4rdcnrew
Tüm bunlara rağmen, soğuk ve karlı bir gecede buram buram günaha bürünmenin zevkini çok güzel yaşattı Behemoth!

Teşekkürler
Fatih KUN


Yorumlar

  1. […] tanıttım. Aynı zamanda dostum Sylvain Metal Müzik ve Eser Referansları ve Fatih’in Behemoth Konseri hakkında yazıları […]

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme