Ghostemane

Hey, uzun süre oldu. Herhangi bir film türündeki filmleri izlerken, o türün klişeleri hakkında bilgi sahibisinizdir. Ya da bir müzik türündeki grupları dinlerken. Ki, klişeler yalnızca sanatsal dallarda değil, hayatın her alanında görülebilecek ve bunun aşırı derecede sık olduğu birşey. Bu bilinen kısmı. Hayatım boyunca, klişelerden tiksindim. Kurgu türünde yazmaya devam ederken, bir karakter yaratmış ve bu karakterin başrolünde olduğu kısa film formatında 3 senaryo yazmıştım. Klişelerden tiksiniyorum.

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=U0RvVmkMF-U[/embed]

Satanist şarkı sözleri içeren müzik türlerinin, bilindiği kadarıyla sayısı oldukça belli, öyle değil mi? Black Metal, Dark Ambient ve belki Darkwave. Lakin işin aslının öyle olmadığını, bir arkadaşım sayesinde keşfettim. Hiphop türü ve Satanist liriklerin bir arada olduğu ve de oldukça underground bir grup bu. Aslında, metal dinlemeye alışık bünyeler için, müzik yapan (Varg ve Kanwulf gibi istisnalar dışında) genelde bir grup olduğu için, buna da 'grup' dedim. Fakat sözünü edeceğim kişi, yalnız başına bu işi yürütüyor, Rap'te alışık olunduğu üzere.

GhosteMane, her şeyden evvel sıkı bir Black Metal dinleyicisi. İşte, kendisinin üzerinde, Black Metal'in isim babası Venom'un band tişörtü:

Hatta, kendisi Varg - Euronymous olayından da haberdar ve bu olay üzerine bir şarkıya bile sahip. Şarkının olayla ilgisi olduğu yönünde kuşku duyanları, şarkının başındaki skit ve sözleri dinlemeye davet edebilirim:

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=kHcm09DeJMk[/embed]

Dahası, bu şarkının içinde bulunduğu albüm kapağını da görmenizi istiyorum:

Görüldüğü üzere, tasarım olarak 2. akım Black Metal albümlerinden hiç bir farkı bulunmuyor. Dahası, Thelema sembolünün editlenmiş hali, albümün odak noktası haline getirilmiş. Belli oluyor ki, Eric bize işin derinlerinde gezindiğini göstermek istiyor.

Satanist lirikal içeriklerin, daha fazla müzik türüne girmesi dileğiyle, bu kısa tanıtım yazısını burada noktalıyorum. Ghostemane'yi tanımama vesile olan M'ye ise teşekkürlerimi sunuyorum. Have a nice season!

Yorumlar

  1. burdaneişimvarake27 Mart 2020 03:57

    pouya ile olan 1000 rounds şarkısını dinlemeni öneririm :/

    YanıtlayınSil
  2. […] asla sınırlandırmayın. Blues için Şeytan’ın müziği derlerdi. Dahası, günümüzde Ghostemane gibi hiphop türünde de Satanist propaganda yapan gruplar, Witch House gibi Black Metal ruhlu ama […]

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme