Şeytanu Akbar


Hail Satan'ın kültürümüzdeki yansıması için Şeytanu Akbar diyebilir miyiz? Belki. Gelin bir bakalım.

Hristiyan ülkelerde dünyaya gelen ve bu kurumsal dinin Katolik mezhebine bağlı olarak yetiştirilmiş insanları kendisine hedef dinleyici kitlesi olarak seçen Ghost'u bilirsiniz. Kilise orgunu, korosunu ve Papa'yı tersine çeviriyorlar. Grubun frontmani kendisini Papa olarak tanıtıyor [1] ve elbette, konserler vermeye gittikleri pek çok farklı kıtadaki ülkelerde de, kendisine verdiği bu Kara Papa kimliği kabul ediliyor. Kendileri için, Katolik Satanist diyebiliriz. Yine, dünyanın Hristiyan bölgelerindeki bir diğer mezhep olan Ortodoks çevrede doğup, bu mezhebe göre yetiştirilmiş insanların daha fazla dikkatini çekmesi muhtemel grup var: Batushka. Kendilerinin parçalarında Ortodoks kiliselerindeki ambiansı kesinlikle yakalayabiliyorsunuz ve konserlerinde, Ortodoksların ince mumlarından bol bol yaktıklarını görebilirsiniz.

Hristiyan toplulukların böyle şansları var elbette. Sonuçta Martin Luther, kilisesinin kapısına 10 maddelik çivisini çaktı ve İncil, milli dillere çevrilmeye başlandı ve Avrupa'da halkın kendisi kilisenin kendi içine kapanmasına karar verdi. Onlar, Ghost üyelerini öldürmeyi düşünmüyorlar. Hatta, oldukça Katolik dindar bir ülke olan Polonya'da bile, Behemoth'un frontman'i Nergal, yaptığı Blasphemic eylemler yüzünden sadece dava ediliyor. Bakınız, bu büyük bir aydınlanmadır. Kimse Nergal'e suikast yapmaya, Kara Papa'yı linç etmeye ve Ortodoks'luğu tersine çeviren Batushka'ya ilişmeye kalkışmıyor. (Her ne kadar kimlikleri gizli de olsa.) Cana kast diye bir şey yok!

Bizim gibi müslüman ülkelerde, dinin hala daha hayatın HER alanına hükmetmek istemesi ve aç gözlülüğü, böyle şeylere çok fazla izin vermiyor. Bu kadarını bile geçtim, bu ülke, Satanist bile olmadığı halde öldürülen aydınlar ve yazarlarla dolu bir ülke. Fakat yine de, bizim de İslam'ı baş aşağı çeviren ve İslam tanrısının olduğu yere Şeytan'ı koyan anlayışlarımız var. [2]

Bunun yanı sıra, Türkiye dışında, Şeytanu Akbar diyerek kendini ifade eden 3 oluşum var. Tanıtmaya başlayalım:

Darkestrah

Darkestrah, ismi ilk etapta bariz bir şekilde Darkthrone'u anımsatıyor. Bu, Pagan'ı coverladıklarında varlıklarından ilk haberdar olduğumda da böyleydi, hala böyle. Grup, Kırgızistan'dan. Milenyumun bir yıl öncesinde, ilk yayınladıkları demo albümünün ismi Shaitan Akbar 'dır. Grup, daha sonradan Şeytan konseptini terk etmiş ve Türk Paganizmi olan Şamanizm'i konu olarak işlemeye başladı. Hatta, Dombra şarkısı, Türkiye'deki hiç sevmediğimiz siyasi parti tarafından seçim şarkısı yapılmadan çok çok önce, grup tarafından intro niyetine kullanılmış ve hatta tüm şarkıyı, Dombra üzerinden kurgulamışlar, bir nevi o şarkıyı Black Metal konseptine çevirmişlerdi. Bahsini ettiğim parça, Cult Tengri. Ben artık dinlemiyorum, malum, kötü çağrışımlar yapıyor. Türk Mitolojisi'ne ve Kırgız tarihine atıflarla dolu parçalar yapmaya devam ediyorlar.

Ignea

Ignea, Darkestrah'a kıyasla çok daha genç ve yeni bir grup. 2017'de ilk albümlerini yayınlıyorlar: The Sign of Faith (İnancın İşareti). İçindeki ilk şarkının ismi de, şarkının kendisi de öyle güzel ki, ne zaman bir e*an okunsa, hemen kulaklığımı takıyor ve kendilerinin bu parçalarını açıyorum: Seytanu Akbar. İlginç olan şu ki, Ignea müslüman bir çevrede yetişmiş insanlardan bile oluşmuyor, grup Ukraynalı! Buna rağmen şarkıda sıra nakarata geldiğinde, Şeytan'ı yüceleyişi güçlü ve istekli bir sesle yaptıklarını görüyoruz.


https://www.youtube.com/watch?v=AMtef1SPjaM&feature=emb_logo
Bir Plak Şirketi Olarak Shaitan Akbar

Yine şaşırtıcı bir biçimde, bu ismi plak şirketi olarak kullanan insanlar Rusya'dalar! Dışarıdaki ülkelerde yaşayan Satanistler de sanacak ki, orta doğuda yaşayan istisnasız herkes İslam'dan memnun ve bu dinden nefret etme işini bile kuzeydeki dostlarımıza bırakmışız. İşin doğrusunun böyle olmadığının en büyük kanıtı, bu sitenin varlığı, demek isterdim fakat bu biraz şımarıklık olacağı için böyle bir şey demeyeceğim, heheh. Yine de, böyle olmadığı hepimizin malumu. Peki neden böyle güzel isimleri hep islam-dışındakilere kaptırıyoruz? Sanırım yukarıda bahsettiğim nedenden, yani Tr'de dinsel bir reform gerçekleşmediği için. Gerçekleştirilmeye çalışılmış olsa da, korunamadığı için. Gerçekten üzücü.

Lafa daldım, sorry. Plak şirketi diyorduk. Kendilerine bağlı pek çok grup var. Yalnızca Black Metal gruplarıyla çalışıyorlar, ki bu oldukça taktir edilesi bir durum.[3] Logolarında arapça yazan şeyin Shaitan Akbar olduğuna öyle eminim ki. Muhahazakar bölgelerde yaşayan Satanistler için çok güzel dövme olur bundan, öyle değil mi? Hahah.

--

[1] https://www.youtube.com/watch?v=GooXIbmi-Sk (Grubun sıkı takipçilerinin de bildiği üzere, Papalar değişiyor gibi görünse de, aslında bütün Papalar, aynı kişidir.)
[2] Örneğin: http://www.satanist.club/turkce-satanist-dua
[3] https://shaitanakbar.bandcamp.com/

Yorumlar