Semargl Satanic Pop Metal


Bana öyle geliyor ki, başlığı her şeyden ayrı kendi başına değerlendirince, şöyle bir tablo önyargısal biçimde beliriyor: "Semargl - Satanic Pop Metal. Pek de sansasyonel görünüyor, çıkış yapmak ve tanınırlık kazanmak için ilginç bir yol." Fakat sizi temin ederim ki dostlarım, olay bu şekilde değil. Semargl, söylendiğine göre 1997 yılında kurulmuş olan [1] Ukraynalı bir grup. İlk albümlerinin ismine bakınca, Black Metal olduğu hemen ayırt edilebiliyor. [2] Bu albümü ve de geri kalan albümleri dinlediğinizde, grubun standart ölçülerde bir Black Metal grubu olduğuna dair en ufak bir şüpheniz kalmıyor.

Fakat grup, her nedense 2011'de aşağıda sansüzsüz klibini verdiğim şarkıyı single olarak çıkartıyor ve böylelikle grubun standartlığı değişmeye başlıyor. [3]

[embed]https://vimeo.com/21269086[/embed]Etini yerim,
Şarabını içerim [4]

Kotası ve izleyebilecek durumu olmayanlar için klibi kısaca özetlemek gerekirse, giriş mahiyetinde bir intro müziği çalarken, genç bir katolik rahibesi, elinde haçlı bir tespihle dua ederken ve diz çökerken klip başlıyor. Gitarlar ve davullar çalmaya başladıktan sonra, işler değişmeye başlıyor. Burada sanırım verilmek istenen mesaj, "Bizim olduğumuz ve çaldığımız yerde, dinsel şeyler, yerini libidosal şeylere bırakır." Olan şeyleri de kabaca özetleyeyim; baştaki katolik rahibemiz, kendisini rahibe kıyafetinden kurtulmuş bir biçimde buluyor. Bunun yanı sıra lateks giyimli, lateks çizmeli ve deri kırbaçlı Şeytani bir Mistress geliyor! Anlaşılan o ki, işler kızışacak. Şeytani Mistress'imiz kırbacını şaklatır şaklatmaz, genç rahibemiz hemen dizleri üzerine çöküp submissive oluyor. Bütün klibi anlatacak değilim, şimdiye kadar ilgini çektiyse klip yukarıda, açıp izle.

Bu arada, Mayalılar'ın takvimi yüzünden insanlar yıllarca 2012'nin dünyanın sonu olacağını düşündü. Hatta Satanist camiada Joy of Satan, 2000'li yıllarda tüm propagandasını 2012 yılında gerçekleşecek olan Ruhani Savaş'a dayandırarak yaptı. (İtiraf ediyorum, ben de bir dönem bu tırı vırıları yemiştim.) Semargl, Satanic Pop Metal isimli bu albümü, 2012 yılında yayınladı. Önyargılı Black Metal dinleyicilerinin önyargılarını yıkmanın çok zor olduğunu bildiğim için, bu albümün isminin onlara gerçekten de dünyanın sonu gibi göründüğüne eminim. Haha. Ben Black Metal'in kendisini yalnızca Satanizm'in propaganda aracı olarak gördüğüm için ve biraz da belki çok fazla dar bakış açısına sıkışmak istemediğimden böyle yaklaşmıyorum. Propaganda, propagandadır! Hatta bu şekilde tanınır olmak için, daha fazla görünür olmak için kasıtlı olarak bu şekilde davranıyor olmaları, bence Black Metal'e de, BDSM kültürüne de ve elbette Blasphemy düşüncesine katkı sağlıyor.

Grup, konsepte gelen ilgiden memnun olacak ki, görsel açıdan işi daha da ileriye götürmeye karar vermiş. Tanrı Sevgi Değildir isimli şarkının klibinde bunu apaçık biçimde görebiliyoruz:

[embed]https://vimeo.com/45510688[/embed]Din savaştır.
Din ıstıraptır.
Din, sertleşemeyenlerin orospusudur.

Bir öncekinde tanrının eşi olan bir rahibenin baştan çıkarılması söz konusuyken, bu defa baştan çıkartılan bir din adamı ön planda. Gerçi kendisi için baştan çıkartılmak ne kadar doğru bir söz, tartışılır. Kendisi, tüm şehvete dünden razı bir görüntü sergiliyor. Bizim ülkemizdeki battaniyeye, kahveye ve baharata bile siki kalkan islam din adamları gibi.

Albümde klibi olmayan başka şarkılar da var. İsimlerinin bir kısmının kaba çevirisi şu şekilde; Beni Cehenneme Sürükle, Tatlı İntihar, Ateşe Katıl, Senden Nefret Ediyorum. Blasphemy sosu bol ve bunun yanı sıra libidoyu ön plana çıkartan bu şarkıları ve klipleri ile Semargl - Satanic Pop Metal isimli bu albümü, benden geçer not alıyor:

8/10

--
[1] https://www.metal-archives.com/bands/Semargl/35756
[2] Attack on God https://www.youtube.com/watch?v=AAwnGJZIBy0&list=PLpj6ebRAf5VcfTWHDpEzrc0sc5CwmjBZ9
[3] Belki de Ayetler Kitabı'nı okuyup, ondan etkilenmişlerdir, kim bilir?
[4] Katoliklerin ünlü ayini Komünyon'a gönderme

Yorumlar