Profanum (Black Metal Dönemi)

Tears of Chors invite

Behemoth ve Batushka gibi Satanist grupların çıktığı ülke Polonya'dan [1] bir grup Profanum. Üstelik Batushka'dan çok daha eski ve Behemoth'un kuruluşundan yalnızca 2 sene sonra kurulmuş: 1993'te! Bir yıl sonra yayınladıkları "Under a Black Wings of Emperor" isimli ilk albümlerinin ilk parçası, ismiyle müstesna: "The Ultimate Blasphemy" Tabii Black Metal türüne aşina olmayanlar için (hatta olan pek çokları için bile) günümüzde dinlenmesi oldukça zor, ciddi anlamda kötü kaydedilmiş bir parça. Ki bu kirlilik kasten yapılmış olabilir. Ancak zaten bizim için de önemli olan demo albümde neler olduğu değil, grubun ortaya çıkan ilk albümünün ilk parçasında (ikinci kez vurguladığımın farkındayım) bangır bangır Blasphemy yapacaklarını yüzümüze gözümüze sokmuş olmaları. Bir de, bunu anlamayan ve Blasphemy kelimesinin anlamı hakkında bilgi sahibi olmayanlar için özel olarak düşünüldüğüne inandığım ikinci şarkı ise "Let Jesus Fuck". Heheh, akla Marduk'un 91'de yayınladığı demo albümü "Fuck Me Jesus" geliyor fakat bu yazının konusunun sınırlarını aşacağı için Profanum'a devam ediyorum.

Profanum'u ayırt edici kılan özellik, elbette ki ikinci albümleri olan "Flowers of Our Black Misanthropy" ile açığa çıkıyor. Kullanılan enstrümanlara keyboard eklenmiş ve ciddi anlamda güzel bir albüm yapılmış. Ne kadar güzel? Bir önceki albümün nasıl o kadar kalitesiz olduğu sorusu zihni ele geçirecek kadar güzel bir albüm. Albümden Tears of Chors dışındaki şarkıların ne Dark Lyrics'te, ne Metal Archives'da ve ne de başka herhangi bir sitede lyrics'ini bulamadım. Fakat içeriğinde Şeytan'ı ululayan sözler olduğunu düşünmek, tahminimce yersiz olmaz. Çünkü albümü dinlerken, kadim bir Sol El Yolu Pagan Tapınağı'na giriyormuş gibi hissediyorsunuz. Elbette, burada yalnızca öznel hislere dayanarak Satanizm çıkartmıyorum. Grubun sözleri Satanism, Misanthropy, Philosophy hakkında[2].

Here it is: the land of serpent

Üçüncü albümleri "Profanum Aeternum: Eminence Of Satanic Imperial Art" bir yıl sonra çıkıyor. Bu albümün ilk parçası:


Twin pedal kullanımı, sanki "Black Metal'de Twin Pedal kullanımı ders:1" gibi. Piyano soloları, şarkının ve tabii albümün göz kamaştırıcılığını arttırıyor. Bir de dinlerken Leh dilinin scream ve brutal vocal'e ne fena yakıştığını anlaşılıyor. Ancak zaten Leh dilinde sert sessizlerin fazlaca kullanılması, bu durumu anlaşılır kılıyor.

İlk albümde girdiğimiz Pagan Tapınağı'nın içini keşfetmeye başlıyoruz:

Tapınağın koridorundaki iç duvarları kara ve bu kara duvarların üzerinde asılı meşaleler var. Tapınağın ana bölgesine girdiğimizde ise yapılmakta olan bir ritüele tanık oluyoruz. Tasviri bir yana bırakıp yukarıdaki parçaya geçiyorum. Şarkının isminde geçen şarkı söyleyen Kuzgun, bana Poe'nun o ünlü şiirini hatırlattı. Elbette ki, bu yalnızca benim yakıştırmam. Gerçekte Poe'ya bir gönderme olmayabilir. Bunun dışında, şarkıda atılan kahkahalardan yayılan Şeytanilik 666 üzerinden 666!

Dedi Kuzgun:

Hiçbir zaman!*

PS1: Başlıkta da belirtildiği üzere, grubun yalnızca Black Metal dönemi ele alınmıştır.

PS2: Yazının başlangıç cümlesini yaptığım "Polonya ve Black Metal grupları" konseptiyle ilgili olarak neden Polonya'dan böylesi din-karşıtı, koyu Satanist Black Metal grupları çıkıyor diye bir Google araması yaptım ve bunun sonucunda, Polonya'nın, Avrupa ana kıtası üzerinde Vatikan'dan sonra en koyu dindarlık yüzdelerine sahip olduğunu öğrendim, üstelik Katolik dindarlığı! Devletin resmi dini Katolik Hristiyanlık olarak görünüyor imiş ve anayasanın ilgili bölümlerinde İncil'e sürekli atıfta bulunuluyor-muş. [3] Okullarda derslere rahipler giriyormuş [4] ve din eğitimi zorunlu tutuluyormuş. [5] Tabii bunca baskı karşısında Satanized grupların açığa çıkması, tesadüf olamaz.

--

*Edgar Allan Poe'nun, Kuzgun isimli şiiri'nden.
[1] https://www.metal-archives.com/bands/Profanum/2335
[2] https://www.metal-archives.com/bands/Profanum/2335
[3] http://www.wikiwand.com/tr/Polonya#/Din
[4] http://www.listelist.com/polonya-ve-lehler-hakkinda/
[5] http://www.bbc.com/turkce/haberler/2011/04/110415_fooc_poland 

Yorumlar