Plea İnceleme

 

Hail Satan

Plea ismindeki bu epik şarkı hakkında yazmaya başlamadan önce, grubu tanıtmakla başlamam gerektiğini düşünüyorum. Görece yeni bir grup. İlk albümlerini EP formatında 2016 yılında çıkarttılar. Ama sanılmasın ki grup üyeleri müzik yapmaya yeni başladı. Her birinin Metal müziğin farklı dallarında çaldığı/vokal yaptığı farklı gruplar var. Üstelik bu gruplar da ciddi anlamda değerli ve artık kült sayılabilecek durumdalar. Örneğin davulcu Emre Şahin, daha evvel UCK-Grind ve Radical Noise'da bu işi yapıyordu. Ki Radical Noise'un Sivas Katliamı'nı lanetleyen Çığlık isimli şarkısı, kendi başına bile kült sayılabilir. Bu yazının konusu Sülfür Ensemble'ın kendisi olmadığı için, grubun diğer üyelerinin eski band'lerini tek tek anlatmayacağım fakat eğer istersen bu bilgiye şuradan ulaşabilirsin.

Ve gelelim Plea'ya. Yazıya başlarken aklımda "Şarkının Youtube linkini yazının finalinde veririm." diye düşünüyordum aslında ancak şarkıyı dinlerken incelemeyi okumanın daha sağlam olacağını düşündüm.

Plea

https://youtu.be/mYQbrsfPtkg

Sözlerin ilk kısmında "god has deceived you" diyor ve ekliyor "he told i'm evil. but he is." Böyle olunca, şarkının Lucifer'ın ağzından yazıldığına dair bir şüphe duyuyoruz.  Hemen sonrasından gelen "My only crime, Non Serviam!" çıkışıyla ise, bu düşüncemizden emin oluyoruz.

Korkuya inanırken, hiç bir şansın yoktur.
Korkuyla yaşarken, hiç bir seçeneğin yoktur.

Lucifer, burada çok açık anlayabileceğimiz ve ismini vermemiz gerekmeyecek şekilde bir grup insana eleştirisini sunuyor. Ve bu ifade biçimi gerçekten çok güzel ve haklı!

Şarkının 2. kısmında Lucifer bizi çok kolay bir biçimde kendisinin de kandırabileceğini söylüyor. Ama anlıyoruz ki bunu yapmamış. Bize karşı durun dediğini ve Tanrının Ateşi'ni çaldığını söylüyor. Burada bir parantez açmamız gerekiyor olabilir.

Geçmişte var olmuş Mitolojik karakterlerin, farklı kültürlerde farklı isimlerle anıldığına şahit olmuşsunuzdur. Belki de olmamışsınızdır, bu yüzden bir örnek vereceğim: Venüs. Bugün ana akım insanlar, kendisini yalnızca Güneş Sistemi'ndeki bir gezegen olarak biliyor olsa da, Venüs, Eski Roma Tanrıçaları'ndan biri idi. Venüs'ün Antik Yunan'daki karşılığı Afrodite idi. Venüs'ün Akad Mitolojisi'nde ismi İştar idi. (Bu arada İngilizce'deki Star kelimesinin kökeninin İştar olduğu düşünülmektedir.) Parantez kapa.

Plea'ya geri dönersek, Lucifer, Tanrı'nın Ateşi'ni çaldığını söylüyor demiştik. Peki hangi ateşten bahsediliyor burada? İşte bunun için Antik Yunan'a gitmemiz ve birini tanımamız gerekiyor: Prometheus. 

Eski Yunan dininde kurnazlığıyla ünlü Titan ve Ateş Tanrısı. "Geleceği Gören" anlamına gelen adı, zekiliğini vurgular. Yaygın inanca göre usta bir zanaatçı olarak ateşle ve insanın yaratılışıyla ilişkilendirilir. [1]

Hesiodos, Aiskhylos ve öteki yazarlar, tanrıların, özellikle Zeus'un öfkesini üstüne çekerek insanlığa nasıl hizmet ettiğini anlatırlar. Tanrılar ateşten yararlanmayı kendilerine sakladıkları için Prometheus ateşi çaldı ve içi oyuk bir bastona saklayarak insanlara getirdi. [2]

Elimizdeki verileri birleştirerek, Sülfür Ensemble'ın burada Lucifer = Prometheus teorisi ile ilgilendiklerini anlıyoruz. Bu düşünceyi güçlendirmek için, videoda Prometheus'un, kartal tarafından akciğerinin parçalandığı bir kaç resmi kullanmışlar. Ki, hiç de yabana atılacak bir düşünce değil, zira ikisi de otorite düşmanı ve cezalandırılmış ve insan yanlısı varlıklar.

Korkuya inanırken, hiç bir şansın yoktur.
Korkuyla yaşarken, hiç bir seçeneğin yoktur.

Ciddiye alınacak ve hayat boyunca düstur edinilebilecek bu cümleleri yeniden duyuyoruz ve blasphemy sürüyor.

Yaşamlarınız, yalanlarca kontrol edildi.
Yaşamlarınız, öbür dünya için kaybedildi.

Sözler burada bitiyor ancak yukarıda verdiğim official videoda, 4:38'da sizleri bir sürpriz bekliyor.

Son olarak, şarkının başlangıcında ve sonunda verilen Polanski'nin Rosemary's Baby replikleri, cidden efsane olmuş ve grubun, anlattığı konuya hakim olduğuna beni aşşırı derecede ikna etti. Filmin ne kadar kült olduğu, hepimizin malumu.

God is Dead.
Satan Lives!


[1]Ana Britannica, Prometheus Maddesi

[2] Meydan Larousse, Prometheus Maddesi


Yorumlar

  1. […] Sülfür Ensemble isimli Stoner Metal grubunun, ilk albümünde “Plea” isminde “Lucifer“ın ağzından yazılan bir şarkı mevcuttur. Şarkının detaylı incelemesi […]

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme