Episode 13

Anti Human
Anti Religion

Episode 13, duygusal olmadan hakkında yazamayacağım bir grup -sanırım. Zira kendileri ile olan münasebetim, oldukça eskiye, 2008'e dayanıyor. Bu anektodu anlatıp anlatmama konusunda oldukça kararsızım, fakat kısa bir özetle anlatacağım galiba. Satanizm'i tanıyıp, dahil olalı 1 yıl olmamış henüz. O zamanlar -nostalci seviciliği- Facebook ile Spotify'ın bir potada eritildiği, içinde grupların official profillerinin olduğu bir site vardı: Myspace! İşte o sitede, henüz Black Metal'in varlığından haberdar değilken, Zıkkım (Zakkum değil) isminde, Eskişehir'li bir Rock grubunun profilindeyken, top friends [1] kısmında, koca koca harflerle yazılmış bir EPISODE 13 yazısı gördüm. Tabii dikkatimi çekti ve içine girdiğimde, bir müzisyen profili olduğunu gördüm. Müzik kısmında, tepede Pitch Black vardı. Her şey, o play tuşuna bastıktan sonra gelişti.

ilk albüm (2005)

Grubun ilk albümü olan "Tabula Rasa"da biraz Dimmu Borgirvari bir hava olduğundan kesinlikle söz edilebilir. Ki buna, Senfonik Black Metal tanımını yapmak daha doğru olabilir. Albüm için seçilen isimle anlıyoruz ki, grubumuz Filozofi ile ilgili. Grup, daha ilk full-length albümleri ile bile, Ekim 2005'te Marduk Konseri'nde ön-grup olarak sahne aldılar. [2] Marduk lan bu! İsmiyle bile religious kişilerin tırsmalarını sağlayan Marduk. Kurucu üyelerden biri, daha önce Zifir başlığında bahsettiğim Nursuz! Bazı Black Metal dinleyicileri, bugün Ekşi Sözlük'te [3] de görülebileceği gibi grubu (tahminimce) bu albümleri yüzünden Black Metal yapmamakla suçladılar. Fakat böyle düşünenlerin, bu düşünceleri için pişman olacağı günler yaklaşmaktaydı...

Tabula Rasa'dan sonra kurucu elemanlarardan Ozan, nedeni bilinmez bir şekilde

episode 13

gruptan ayrılınca, ikinci albüm "Pitch Black"in kayıtlarına daha önce Witchtrap, Ehrimen ve Sadistic Spell gibi Türk Black Metali'nin ilk adımı olan bu gruplarda vokallik yapmış Tolga, bu görevi devraldı ki ne alış! Daha evvel grup için soft diyenler, Black değil diyenler grubun bu haline tapınmalı ve hatta secde etmeliydi! Mortuus [4] seviyesinde (ve hatta görünümünde) olan Tolga, namıdiğer Voice of Darkness'ın vokal olarak gelişi, çitayı 666 üzeri feetlere çıkarttı!

Mankind!
Born to guilt and shame

Pitch Black 'in giriş parçasının ismi olan "Misanthropy for Beginners" parçası ile ve yukarıda verdiğim Pitch Black şarkısının ilk liriği olan bu alıntıyla ve (ne çok ve dedim) War ismindeki parçada geçen aşağıdaki alıntıyla anlıyoruz ki, biraz insan nefreti barındırıyor. Biraz mı dedim, çok özür dilerim. Bu albüm Misanthropy'nin portfolyo'sünde kendisine kesinlikle yer bulması gereken bir albüm! Bu albümle birlikte grup, yurt dışında konserler vermeye başladı ve şu ülkelerdeki konserler verildi: Hollanda, Finlandiya, Rusya, Danimarka, Ukrayna, İngiltere ve Norveç! (Konserlerin hangilerinde Tolga Han, hangilerinde Ozzy vokal oldu, net olarak bilemiyorum, bu konserlerde bulunmadım. Ancak grubun official Myspace sayfasında konserlerden görüntüler var.)

Misanthropy'yi anladık. Peki ya Blasphemy bunun neresinde? İşte tam olarak şurada:

https://www.youtube.com/watch?v=ejnNxlA4WZs

Declaring anti human manifest
War, War, War!

Vee gelelim üçüncü full-length albüm olan "Death Reclaims the Earth"e. Bu albümün kayıtlarında vokal olarak Ozan yeniden dahil oldu. Bu boşluk sırasında sanırım Tortu projesi ile ilgileniyordu. Pitch Black'in Tabula Rasa'dan oldukça farklı olması gibi, DRTE'de PB'den çokça farklı olmuş. PB, daha fazla saldırgan ve sözünü sakınmaz ve de net bir albüm gibi görünürken DRTE daha da karanlığa gizlenmiş ve puslu bir atmosfer oluşturmuş. DRTE daha fazla Nihilizm içeriyor ve ölümün dünyayı ıslah edeceğine yönelik güçlü bir propaganda yaydığı söylenebilir. Nihilizmi tabii ki götümden uydurmuyorum, albümün ismi Worthless isimli parçadan geliyor.

Bu albümden sonra başka bir albüm çıkmadı, yalnızca bir kaç single. Ancak Episode 13, Metal Archives'da hala aktif olarak gözüküyor. Bu yüzden, grubu dağılmış olması ihtimaline kulaklarımı kapayıp, rifflerinin dehşet olduğu Ars Moriendi'yi dinlemeye gidiyorum. Son olarak sömürülebilecek official linkleri:

Soundcloud

Bandcamp

FB

--

[1] Top Friends, Myspace profillerinde, profil sahibinin kendisinin belirleyip ön plana çıkarttığı arkadaşları ya da kendisinde ekli olan müzisyen profillerini gösterdiği kısım idi.
[2] konser afişi http://www.satanist.club/wp-content/uploads/2018/01/147-dkmarduk05afis.jpg
[3] https://eksisozluk.com/entry/6726029
[4] Mortuus, Marduk'ta vokal ve kendi projesi Funeral Mist'te tüm enstrümanları ve vokalleri üstlenmiş Satanist Blasphemy kişisi.

Yorumlar

  1. […] tanıdığım bir diğer elemanı ise, TS aka Voice of Darkness. Daha evvel sitede bahsi geçen Episode 13′te Pitch Black albümünün vokalliğini yapmış olan kara […]

    YanıtlayınSil
  2. […] bulduğum anların yüzde 86’sında dinlediğim ve de hakkında daha evvel yazdığım Episode 13‘te vokal yapmış bir yaşayan efsane! Bu uzun girişle birlikte, okuyucumun bu yazının […]

    YanıtlayınSil
  3. […] bulduğum anların yüzde 86’sında dinlediğim ve de hakkında daha evvel yazdığım Episode 13‘te vokal yapmış bir yaşayan efsane! Bu uzun girişle birlikte, okuyucumun bu yazının […]

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme