Burzum ile Röportaj (1993)


Count, bize Burzum'u anlatır mısın? Ne zaman kuruldu?

Burzum kişiliğimin, hayallerimin ve arzularımın yansımasıdır. Çalmaya, 1987'de Uruk-Hai adıyla başladm. 1991'de ismini şimdi ve her zaman için değiştirdim. Burzum asla kurulmadı, Burzum bir grup değildir. Yalnızca Count Grisnackh. Bir keresinde, ikinci albümüm Aske'de bir bassçı kullandım. İsmi Samoth'tu (Emperor'dan)... Ama gelecek ağırlıklı olarak En Karanlık Geceler ve Ötesi'nden başka bir şey değildi.

Burzum CD'ni dinlediğimde, pantalonuma boşaldım (ha ha!) Cidden, çok taşşaklı bir dahilik olduğunu düşündüm. Etraftaki gruplar çok "True" Black Metal değillerdi, ama seninkiler yüzde yüz öyleydi! Norveç'te ortam nasıl? Ve başka hangi grupları önerirsin?

Gerçekten Norveç'teki ortamı umursamıyorum. Norveç'te yalnızca iki Black Metal hareketi biliyorum: Darkthrone ve Mayhem!

Sözlerinde nelerden bahsediyorsun? Ve senin için ne kadar önemliler?

Kendin oku. Eğer sözlerim hakkında birşyler söyleseydim, farklı konulara ilişkin olduklarını, Karanlık ve Gece'yle ilgili olduklarını söylerdim.

Geleceğe dair planladığın albümler var mı?

Üçüncü Burzum albümü "Det Som Engang Var" eylülde DSP'den çıkacak.

Kerrang!'da (İngiltere'de bir Heavy Metal Magazin Dergisi) okuduğuma göre, inancın benimkine yakın. Eğer bir şansın olsa, inancından olmayan herkesi katleder ve öldürür müsün ?

Farklı düşünceleri incelemeyi ve belki onlardan bir şeyler öğrenmeyi daha bilgece buluyorum. Bana hizmet eden binleri, ölü olanlara tercih ederim. Eğer hayatıma negatif bir şekilde burnunu sokmuyorlarsa insanları öldürmenin bir mantığı yok. Kendimden öte, dünyayı umursamıyorum, yani bu tarz olaylar ilgimi çekmiyor.

Kaynak : http://www.burzum.org/eng/library/1993_interview_petrified.shtml

Çeviri : Yusuf Eryan

Çevirmen Notu: Olası tartışmaların önüne geçmek adına belirtmem gereken bir şey var. Burzum, yani Varg Vikernes 1993 yılında Satanist değildi. Varg Vikernes, daha sonra da Satanist olmadı. Kendisi, koyu bir Pagan ve milliyetçi. Tüm bu durumun farkındayım. Lakin, Black Metal veya Satanizm konusunda biraz bilgisi olan birinin dahi tanıyor olabileceğine inandığım bu karakter hakkında bu mini röportajın burada bulunması gerektiğini hissettim, hepsi bu.

Yorumlar